Foto: NCZI

Na Slovensku sa vyskytli nové ohniská nákazy.

Výrazný nárast pozitívnych prípadov na COVID-19 tento týždeň zaznamenali na viacerých miestach. Krízové štáby miest zavádzajú viaceré opatrenia. 

Krízový štáb mesta Krásno nad Kysucou v okrese Čadca nariadil od pondelka (29. 6.) zatvorenie Základnej školy na Mládežníckej ulici, Materskej školy na Lesníckej ulici a školských zariadení. Podľa informácií na internetovej stránke mesta je dôvodom zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

Materskú školu na Lesníckej ulici by mali opäť otvoriť od 13. júla. Krízový štáb odporučil zrušiť športové či kultúrne podujatia, obmedziť stretávanie sa v skupinách na verejnosti a používať ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky.

Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou počas zatvorenia do odvolania. Foto: TASR – Erika Ďurčová

“Nárast nových prípadov regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) očakával, pretože hygienici aktívne vyhľadávajú osoby, ktoré prišli do kontaktu s potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19, a dávajú ich testovať. Veľká časť pozitívnych prípadov je v epidemiologickej súvislosti s počiatočnými potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19 a zväčša sú to rodinné kontakty. Zaznamenané sú však aj importované prípady zo zahraničia,” dodala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

V Spišskom Podhradí sú dve ohniská nákazy koronavírusom

V Spišskom Podhradí, kde sú dve ohniská nákazy koronavírusom, a to v centre a v okrajovej časti na Rybníčku, počítajú ešte s príchodom asi 150 obyvateľov zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Pre agentúru SITA to uviedol primátor mesta Michal Kapusta.

„Máme kompletné výsledky z minulého týždňa, šesť pozitívne testovaných v dvoch lokalitách. Všetci navrátilci budú musieť prejsť domácou karanténou, mať pri príchode v tlačenej podobe negatívny test na Covid-19 v slovenskom, českom, anglickom alebo v nemeckom jazyku,“ priblížil primátor s tým, že obyvatelia, ktorí sa vracajú zo zahraničia, často predkladajú potvrdenia v mobiloch v tvare SMS.

Na snímke pohľad na Spišský hrad zo Spišského Podhradia. Foto: TASR – Milan Kapusta

„Viacerí nám telefonujú z Anglicka, že sa chystajú domov. My ich následne informujeme, aby neprichádzali na Slovensko bez negatívneho Covid passu. Chceme len, aby prišli negatívni na Slovensko, my len potvrdíme, že sú negatívni, a tým pádom sa môžu voľne pohybovať po celej našej krajine,“ uzavrel primátor.

V neďalekej Žehre v osade Dreveník sa po 25 dňoch od zrušenia karantény opäť vyskytol koronavírus. Vo štvrtok potvrdili po prvom pozitívnom 59-ročnom mužovi ďalšie tri prípady ochorenia Covid-19. Informovala o tom hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková s tým, že ide o dve deti, ktoré sa spolu s rodičmi vrátili zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Štvrtý pozitívny je z inej rodiny,“ dodala. V osade Dreveník spolu otestovali 36 ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )