Foto: maxpixel.net

Už čoskoro zažijeme najdlhšie trvajúce zatmenie Mesiaca tohto storočia.

Absolútne zatmenie Mesiaca spôsobí formácia vesmírnych telies, keď sa Slnko, Zem a naša obľúbená družica, Mesiac, zoskupia do jednej línie. V podstate ide o to isté, ako v prípade nedávneho zatmenia Slnka, avšak s rozdielom, že tentokrát neprekrýva Mesiac Slnko, ale Zem prekrýva Mesiac. Vzhľadom k tomu, že naša planéta je omnoho väčšia ako Mesiac, toto zatmenie bude skutočne veľké. A bude trvať naozaj dlho. Konkrétne sa nám Mesiac stratí na hodinu a 43 minút.

Absolútne temno nastane na Zemi už tento piatok, teda 27. júla 2018. Svoj vrchol by malo na našom území zatmenie dosiahnuť o 22:22 a viditeľné bude z Afriky, Blízkeho východu, Indie, Austrálie a niektorých častí Európy. Veľkú rolu v trvaní zatmenia zohráva to, že 27. júla bude Zem najďalej od Slnka, čo znamená, že vrhá väčší tieň. Zároveň bude aj Mesiac vo svojej najvzdialenejšej pozícii od Zeme. Táto kombinácia spôsobí hodinu a 43 minút dlhé temné divadlo.

Total Lunar Eclipse on April 15th, 2014

Mesiac však nebude celý čierny. V istej fáze bude červený, čo spôsobí slnečné svetlo odrážajúce sa od zemskej atmosféry. Na podobnej báze funguje aj farebnosť východov a západov Slnka. V anglicky hovoriacich krajinách tento jav nazývajú “Blood Moon”, teda Krvavý mesiac. Posledné takto dlhé zatmenie sa odohralo 16. júla 2000. Rozsah medzi týmito dvomi zatmeniami je presne 18 rokov a tento jav sa nazýva Sarosov cyklus. Vo veľmi podobnom dátume tak môžeme zatmenia očakávať v rokoch 2036 a 2054.

Zatmenie Mesiaca sa v piatok večer môžete vydať pozorovať už okolo 20:30. Práve vtedy totiž celé divadlo odštartuje čiastočným zatmením. Úplné zatmenie začne asi o hodinu a maximálnu fázu dosiahne už o spomínaných 22:22. Aj po tomto “vrchole” sa však pozorovanie prerušiť neoplatí. Divadlo bude pokračovať čiastočným zatmením až do nasledujúceho dňa (skončí niekedy po polnoci). Celé nebeské divadlo tak potrvá takmer štyri hodiny.

Pri pozorovaní zatmenia však netreba zabúdať ani na Mars. Ten sa k Zemi koncom júla približuje najviac za posledných 15 rokov a viditeľný by tak mal byť i voľným okom. Viac informácií nájdete v tomto článku:

Niekoľko praktických rád ako pozorovať astronomické udalosti, či ako fotiť nočnú oblohu nájdete v týchto článkoch:

Pozri aj: Posledná štúdia Stephena Hawkinga o vesmíre bola práve teraz publikovaná. Jej závery môžu spôsobiť revolúciu v chápaní kozmu

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )