foto: wikimedia.org/pixabay.com

Kedy si budeme môcť užiť zatmenie Slnka aj v našich končinách?

Mnohí Američania si včera užívali jedno z najväčších zatmení Slnka za posledných 100 rokov. Na Zemi si ho väčšinou môžete užiť dvakrát za rok, avšak vždy musíte počkať kým Slnko, Zem a Mesiac budú v tej správnej polohe. Kvôli včerajšiemu zatmeniu by ste museli cestovať do západnej Európy, ideálne priamo do USA. Kedy si ho však budete môcť užiť priamo z vášho domu?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pri zatmení Slnka musíme rozlišovať celkom štyri typy. Poznáme úplné, čiastočné, kruhové a hybridné zatmenie Slnka. Nie v každej krajine môžete vidieť všetky typy, čo sa potvrdilo aj včera. Zatiaľ čo Spojené štáty si mohli užiť úplné zatmenie, teda to, kedy Mesiac úplne zakryl Slnko, Kanada spolu so Strednou a časťou Južnej Ameriky pozorovali len čiastočné zatmenie Slnka. To sa deje vtedy, ak Mesiac zakrýva značnú časť Slnka a viditeľná je iba malá časť slnečného kotúča.

nasa.gov
wikimedia.org

Kruhové zatmenie Slnka nastáva vtedy, ak Mesiac prekryje Slnko v jeho strede, no keďže orbit Mesiaca vytvára elipsovitý tvar, niekedy sa zdá väčší a niekedy menší. V tomto prípade je akoby menší, neprekryje celé Slnko, a teda časť Slnka, ktorá vytŕča, vytvára prstenec či kruh. Hybridné zatmenie Slnka je kombináciou úplného a čiastočného zatmenia. To znamená, že začne ako jedno a skončí ako druhé.

wikimedia.org

Nemusíme však smútiť, že sa nám takéto slnečného predstavenie ušlo. BBC zverejnilo kalkulačku, do ktorej môžete zadať svoju krajinu a tá vám vypočíta, kedy si môžete užiť zatmenie z pohodlia vášho domova. K tomu vám ukáže aj o aký druh zatmenia sa bude jednať. My sa na Slovenku môžeme tešiť na čiastočné zatmenie Slnka, a to 10. júna 2021. To je najbližší dátum, kedy bude z našich končín divadlo tohto druhu pozorovateľné.

Ak ste však nedočkaví a chcete ho vidieť skôr, v júni 2020 bude čiastočné zatmenie pozorovateľné z južnej Európy. Stačí teda, ak si o tri roky na dovolenku vyhradíte čas okolo 21. júna a pocestujete do Talianska, Chorvátska či Grécka.

Pozri aj: Gravitácia neexistuje, Zem ovládajú Jezuiti a Slnko je také isté veľké ako Mesiac. Kontroverzný rozhovor so Slovenkou Michaelou o plochej Zemi vám dá odpoveď na všetky otázky

bbc.com

Najnovšie články