Diera / The Platform Foto: Netflix

Milovníci kvalitných psychologických trilerov, hororov alebo drám si prídu na svoje aj vďaka streamovacím platformám Netflix a HBO GO. Môžete si na nich vychutnať napríklad tieto filmové lahôdky.

Psychologicky ladené snímky majú vo svete kinematografie množstvo fanúšikov. Pocit napätia, atmosféra, ktorá sa dá krájať, množstvo zvratov a neistota z toho, či je to, čo sa pred našimi očami odohráva skutočnosť alebo iba výplod fantázie, sú pre diváka neuveriteľne príťažlivé. Obľúbené filmy tohoto žánru sa nachádzajú aj na najobľúbenejších streamovacích službách. Toto je náš výber tých najlepších z nich. 

Netflix a HBO GO majú vo svojej ponuke bohatý výber žánrov, overené klasiky aj kultové snímky. Fanúšikov psychologického žánru potešia napríklad aj týmito 10 kvalitnými, kritikmi aj divákmi oceňovanými filmami.

Klub bitkárov / Fight Club (1999)

Kde ho nájdem: HBO GO

ČSFD: 88%

IMDb: 8,8/10

Kultová filmová adaptácia režiséra Davida Finchera predlohy Chucka Palahniuka pri prvom pozretí zamotá hlavy každému divákovi. Nič totiž nie je ani zďaleka tak, ako sa možno zdá. A práve v tom spočíva jeho majstrovstvo. Hlavné úlohy stvárnila herecká dvojica Brad Pitt a Edward Norton.

Hlavný hrdina Jack trpí ťažkou formou nespavosti, ktorá sa značne odzrkadľuje na jeho bežnom fungovaní. Náhodou stretáva tajomného Tylera, ktorý ho vyzve, aby ho udrel najsilnejšie ako vie. Pocity, ktoré v ňom táto rana vyvolá sú základom pre založenie Klubu bitkárov.

Diera / The Platform (2019)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 73%

IMDb: 7,0/10

Diera je miesto, ktoré slúži ako väzenie. Má 333 poschodí a na každom jednom sú umiestnení dvaja ľudia. Uprostred stiesnenej miestnosti je diera, cez ktorú sa každý deň posúva plošina s jedlom. Jedlo je na začiatku rozdelené tak, aby sa ušlo každému. Ľudia na spodku však napriek tomu hladujú.

Psychologická dráma Diera prináša obraz dnešnej spoločnosti a odkazy na viacero problémov, ktorým sme my ľudia vystavení. Ukazuje, ako dobre sa majú tí hore v opozite od ľudí na spodných priečkach a dáva tak množstvo odkazov k zamysleniu sa nad spôsobom života, ktorý vedieme.

Drive (2011)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 80%

IMDb: 7,8/10

Ryan Gosling v hlavnej úlohe napínavého trileru z dielne kontroverzného režiséra Nicolasa Winding Refna prináša príbeh vodiča, ktorý žije dvojaký život. Cez deň je filmovým kaskadérom a v noci sa mení na vodiča nájomných gangov.

Vo filme nechýba množstvo rozporuplných scén, ktoré sú pre režiséra typické. Explicitné násilie, krvavé scény a pomalé tempo ktoré striedajú dramatické scény. Zaujímavosťou je, že herec poprvýkrát prehovorí až po 18-minútach filmu.

Dárek / The Gift (2015)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 71%

IMDb: 7,0/10

Napínavý psychologický triler ukazuje príbeh ústrednej dvojice Simona a Robyn, do ktorých života vstúpi dávno Simonov priateľ Gordo. Okrem jeho zvláštneho správania, ktoré sa neustále stupňuje a je stále záhadnejšie a znepokojivejšie, párik dostáva tajomné darčeky, ktoré vynášajú na povrch dávno zamlčané veci.

Dôkazom toho, že psychologický aspekt hrá v tejto snímke dôležitú úlohu je aj priama inšpirácia režiséra Joela Edgertona majstrom napätia a trileru, Alfredom Hitchcockom.

Funny Games (1997)

Kde ho nájdem: HBO

ČSFD:

IMDb:

Michael Haneke nakrútil v roku 1997 znepokojivú snímku, ktorá svojich divákov nenechávala spať ešte dlho po zhliadnutí. O desať rokov na to natočil do bodky presne rovnaký film, ktorý však ani náhodou nestráca na svojej originalite, napätí, ktoré sa dá krájať a originalite. Jediné, čím sa líšia j herecké obsadenie a pôvodný jazyk. Kým prvá verzia vznikla v nemčine, adaptácia v angličtine.

Funny Games a identicky rovnaký film Funny Games USA začínajú príchodom dvoch elegantne odetých mladých mužov do cudzieho domu, kde si pýtajú vajíčka. Po chvíle zvláštnych dialógov sa ukazuje, že mladíci nechcú z domu odísť. Rodina sa napokon dostáva do nepríjemnej situácie a je nútená konfrontovať nezvanú návštevu. Tá sa však prišla hrať svoje sadistické hry, pri ktorých nevieme, čo môžeme očakávať.

Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs (1991)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 90%

IMDb: 8,6/10

Mladá vyšetrovateľka Clarice sa pri vyšetrovaní prípadu dostáva do väzenia k vychýrenému psychiatrovi Hannibalovi Lecterovi, ktorý si odpykáva trest za vraždy a kanibalizmus. Clarice ho výmenou za dohodu požiada o pomoc pri vyšetrovaní zamotaného prípadu, ktorý dokáže pochopiť a rozlúštiť iba on.

Výnimočnosť tejto adaptácie rovnomennej knihy potvrdzuje aj fakt, že ide o prvý horor v histórii, ktorý získal Oscara a tretím filmom vôbec, ktorý získal od Akadémie päť sošiek.

Dokonalosť / The Perfection (2018)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 64%

IMDb: 6,1/10

Talentovaná hudobníčka Charlotte sa vracia na svoju školu, kde stretáva nový mladý nádejný talent, Lizzie. Dievčatá si medzi sebou vybudujú zvláštny vzťah a vydávajú sa na spoločnú cestu.

Snímka vyniká najmä svojimi zvratmi a pointou, ktorá je nečakaná až do posledných minút filmu. Medzi postavami vzniká zvláštny psychologický vzťah, ktorý prechádza z minulosti do prítomnosti a formuje nečakanú budúcnosť.

Geraldova hra / Gerald’s Game (2017)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 62%

IMDb: 6,6/10

Manželia Jessie a Gerald si užívajú na chate sexuálne hrátky. Všetko sa zmení vo chvíli, keď Gerald dostáva infarkt a umiera priamo pred očami Jessie, ktorá je pripútaná o posteľ na vyľudnenom mieste.

V adaptácii románu Stephena Kinga sa rozpúta psychologická hra s časom o prežitie. Napätie ešte viac stupňuje pohľad Jessie na nebohé rozkladajúce sa telo svojho mŕtveho manžela.

Psycho (1960)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 88%

IMDb: 8,5/10

Film, ktorý stojí za vznikom psychologického žánru v kinematografii. Majster napätia Alfred Hitchcock predstavuje vo filme inovátora, ktorý nemá obdoby. Ak patríte medzi milovníkov atmosférických filmov so zvratmi na konci, jeho tvorba by mala byť pre vás povinnosťou.

Snáď jeho najslávnejší film Psycho si môžeme vychutnať aj na streamovacej službe Netflix. Legendárna scéna vraždy v sprche je poskladaná z viac ako 50 záberov. Nakrúcala sa až sedem dní. Zaujímavý je aj samotný trailer, ktorý Hitchcock štylizoval do dokumentárneho štýlu a tak viac ako trailer na film pripomína skôr dokument nejakej skutočnej udalosti.

Zodiac (2007)

Kde ho nájdem: Netflix

ČSFD: 81%

IMDb: 7,7/10

Novinár Jake Gyllenhaal sa dostáva na stopu masového vraha prezývaného Zodiac, ktorý ohrozuje obyvateľov San Francisca. Presný počet mŕtvych, ktorý má tento zabijak na svedomí, nebol známy a jeho dolapenie sa stalo obrovskou posadnutosťou. Film vychádza zo skutočných udalostí sériového vraha Zodiaca, ktorý sa preslávil svojimi listami, ktoré posielal do známych novinových redakcií. Nachádzali sa v nich kryptogramy, z ktorých sa napokon podarilo polícii rozlúštiť iba jeden.

Snímka je sondou do pocitov posledných chvíľ obetí a rovnako pobláznením neschopnosťou chytiť krutého vraha a bezmocnosti. Je majstrovským dielom a pre mnoho ľudí vrcholným dielom režiséra Davida Finchera, ktorý stojí za ďalšími kultovými filmami ako Sedem, Klub bitkárov alebo Muži, ktorý nenávidia ženy.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )