Foto: Arroser, CC0, via Wikimedia Commons / ilustračné, Unsplash

Razie na fabriky subdodávateľov módneho domu Dior a ďalších luxusných značiek odhalili temnú pravdu.

Miestne továrne mali podľa talianskej polície využívať lacnú pracovnú silu v podobe zamestnancov, ktorí v práci čelili krutým neľudským podmienkam. O správe informoval portál NY Post.

Väčšina pracovníkov mala podľa milánskej prokuratúry pochádzať z Číny. Počas razií vo fabrikách Dioru a ďalších luxusných značiek odhalili, že niektorí zamestnanci pracujú od rána do noci, počas víkendov i sviatkov.

Okrem toho mali dokonca niektorí zamestnanci vo fabrike pravidelne prespávať. Mnoho z nich nemalo podpísané riadne zmluvy a pracovali v nehygienickom a nebezpečnom prostredí.

Podľa talianskej polície boli „vystavení hygienickým a zdravotným podmienkam, ktoré sú pod úrovňou minima vyžadovaného etickým prístupom“.

Dior, Armani a Alviero Martini Spa

Obvinenia sa týkajú čínskych subdodávateľov módnych domov Dior, Armani a Alviero Martini Spa. Talianski sudcovia nariadili, aby sa značky dostali pod správu súdu. Čeliť majú obvineniam, že ich výrobné jednotky zle zaobchádzali s migrujúcimi robotníkmi.

Subdodávatelia spoločností mali zamestnancov vyplácať v sumách len približne 1,85 2,77 eura (2 až 3 doláre) za hodinu práce, zatiaľ čo módne domy predávajú kabelky a iný vyrobený tovar v sumách niekoľko stoviek tisícok eur.

Foto: Frédéric BISSON from Rouen, France, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Razie tiež odhalili, že z výrobných zariadení boli násilne odstránené bezpečnostné zariadenia z dôvodu zrýchlenia výroby.

Čínski a iní zahraniční pracovníci čelili nároku nepretržitej výroby, následkom čoho zodpovední nerešpektovali voľné dni, dovolenky ani maximálny počet hodín, ktoré mali v práci stráviť.

Počas razií bolo nakoniec odhalené, že niektorí zamestnanci boli v krajine nelegálne.

„Tento systém umožňuje maximalizovať zisky (v rámci ktorých) čínska továreň skutočne vyrába produkty, čím sa znižujú náklady na prácu tým, že sa uchyľujú k pracovníkom, ktorí nemajú riadnu registráciu na úradoch,“ uviedla polícia vo vyhlásení.

Uložiť článok

Najnovšie články