Foto: Pixabay

Lacy Harber zabil kriticky ohrozeného nosorožca ostronosého a chce ho vystaviť vo svojom múzeu. Navyše podľa namíbijských pravidiel je to úplne legálne a v poriadku.

Zabíjanie vzácnych a chránených druhov zvierat by malo byť zakázané a trestné. V Namíbii sú však pravidlá nastavené trocha inak. Dokonca, ak aj zabijete ohrozené zviera, tak sa môžete stať hrdinom. Presne ako tento muž. 

81-ročný Lacy Harber zaplatil takmer 240-tisíc eur za právo zabiť nosorožca ostronosého v Namíbii nachádzajúcej sa v Južnej Afrike. Napriek tomu, že ide o kriticky ohrozený druh, tak mu to bolo povolené. Navyše tento texaský miliardár si pravdepodobne bude môcť svoju “trofej” odviesť domov a vystaviť v múzeu.

Americká spoločnosť Fish and Wildlife Service (FWS) plánuje schváliť dovoz nosorožca, ktorého Harber zabil počas lovu vo februári 2017 v Namíbii. Aj keď sa nosorožce radia k ohrozeným, napriek tomu vláda Namíbie umožňuje každoročne zabiť až päť zvierat počas lovu. Takže to, čo vykonal Harber sa v Namíbii považuje za celkom normálne a legálne. Podľa World Animal News má Lacy Harber, majiteľ Harber Wildlife Museum v meste Sherman v Texase, s mŕtvym zvieraťom zaujímavé plány. Chce ho totiž vo svojom múzeu vystaviť.

Napriek tomu, že išlo o vzácne zviera, Harber je presvedčený o tom, že urobil dobrý skutok. Mŕtvy nosorožec má totiž na svedomí úmrtie dvoch samíc a troch mláďat. A ak by v tom pokračoval, mohol zapríčiniť ich ďalší úbytok. Miestni sú totiž chudobní a nemali dostatok financií na to, aby tento problém vyriešili iným spôsobom.

Harber mohol tohoto nosorožca zabiť, keďže v decembri 2016 vyhral aukciu po tom, čo ponúkol neuveriteľných 240-tisíc eur na jeho lov. Peniaze boli odovzdané namíbijskej vláde a tá mu následne udelila povolenie. Tak sa tento jeho čin stal úplne legálnym.


Skupiny a ľudia bojujúce za práva a ochranu zvierat vyzvali vládu USA, aby prehodnotila svoj súhlas s dovozom mŕtveho nosorožca. Vo voľnej prírode ich totiž zostalo menej než 5500. Preto akákoľvek podoba propagácie lovu by mohla spôsobiť, že tento počet ešte klesne.

Napriek tomu, spoločnosť FWS oznámila Harberovi, že majú v úmysle jeho žiadosť o prevoz schváliť. V najbližších dňoch sa má toto rozhodnutie oficiálne potvrdiť. “Nechcel som toto povolenie,” povedal Harber v rozhovore pre Herald Democrat. “Vedel som, že okolo toho bude veľa sporov. No urobil som to najmä preto, aby som zachránil populáciu nosorožca ostronosého.” 

Harber dokonca vyjadril ľútosť, no tvrdí, že sa v Namíbii stal hrdinom. Verí totiž, že vďaka tomuto jeho činu pomohol zachrániť nosorožca ostronosého pred vyhynutím. “Teraz som v Namíbii národným hrdinom.” Navyše daroval ďalších viac ako 17- tisíc eur na boj proti pytliactvu.

Zdá sa teda, že americká vláda je na Harberovej strane. “Zákonný a správne regulovaný lov môže byť prínosom pre zachovanie určitých druhov zvierat,” tvrdí hovorca FWS. Okrem iného totiž poskytuje financie, vďaka ktorým sa následne môže podporovať ich ochrana.

allthatsinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )