Seriál Unbelievable, foto:MovieStillsDB

Unbelievable sa považuje za jeden z najlepších seriálov z dielne Netflixu za uplynulý rok a prináša príbeh obetí, ktoré sa stali terčom krutého znásilnenia.

Netflix vytvoril 8-dielnu sériu s názvom Unbelievable (Neuveriteľná) vychádzajúcu zo skutočných udalostí, ktoré poznačili život niekoľkých žien. Je adaptáciou článku s názvom Neuveriteľný príbeh znásilnenia, ktorý šokoval svet a jeho autorom priniesol niekoľko publicistických ocenení. 

Seriál Unbelievable

Investigatívni novinári Ken Armstrong a T. Christian Miller uverejnili v roku 2015 článok An Unbelievable Story of Rape. Organizácie ProPublica a Marshall Project tak odhalili prípady série znásilnení, ktoré sa odohrali medzi rokmi 2008 až 2012 v niekoľkých štátoch naprieč USA.

Článok sa zameriava na príbeh tínedžerky so stredným menom Marie, ktorá nahlási na polícii svoje znásilnenie. Neznámy muž ju mal v noci zviazať, znásilniť a napokon niekoľkokrát nahú a zneužitú odfotiť.

Bola znásilnená, vyšetrovateľ ju obvinil z klamstva

Okrem viacerých nepríjemných policajných vypočúvaní musela podstúpiť aj lekársku prehliadku a niekoľko odberov. Policajtovi, ktorý prípad Marie vyšetroval, však na jej výpovedi niečo nesedelo. Napokon sa tak z nevinnej obete, iba kvôli jej problematickej minulosti, stala obvinená z klamstva a súd jej pripísal trest za hrubý priestupok.

Namiesto pomoci, ktorú by si ako obeť znásilnenia zaslúžila, však dostala iba obvinenie zo strany vyšetrovateľa, ktorý jej neveril. V roku 2009 tak za svoje “klamstvo” dostala od súdu pokutu vo výške 500 dolárov. Ďalej sa o jej prípad polícia nezaujímala.

Seriál Unbelievable Foto:MovieStillsDB

Vyšetrovateľky v Colorade sa nevzdali

Paralelne však prebieha vyšetrovanie štyroch znásilnení, za ktorými stojí tá istá osoba. Dve vyšetrovateľky sa stretávajú s obeťami, ktoré prežívajú peklo a vyrovnávajú sa so zmenami, ktoré znásilnenie najmä na ich psychike zanechalo. Samotný akt totiž častokrát trval niekoľko hodín.

Snažia sa pochopiť, prečo sa práve oni stali obeťami a kde urobili chybu. Postavy vyšetrovateliek, ktoré sa objavujú v seriáli, sú inšpirované skutočnými vyšetrovateľkami Ednou Hendershot a Stacy Galbraith.

Prípad zaujal novinárov, ktorí priniesli unikátnu spoveď obete

Kontroverzný príbeh zaujal dvoch novinárov, ktorí na ňom pracovali najprv samostatne. Kenovi Armstrongovi sa po polroku podarilo spojiť s Marie, ktorá mu svoj príbeh vyrozprávala.

Ako informuje portál Esquire, namiesto toho, aby novinári spolu súperili, kto vytvorí atraktívnejší článok, spojili sa a priniesli výnimočné a silné odhalenie. Nielen o prípade znásilnení, ale aj vyšetrovacích zložkách, ktoré možno nie vždy vykonávajú svoju prácu s plnou zodpovednosťou.

Seriál Unbelievable Foto:MovieStillsDB

Prípad bol napokon riadne vyšetrený a páchateľ potrestaný

Vyšetrovanie uznalo vinným bývalého veterána Marca Patrick O’Learyho, ktorý si odniesol za svoje nehanebné činy najvyšší možný trest, a to 396 rokov väzenia. Celý prípad mal dopad aj na washingtonskú políciu v Lynnwoode, ktorá zavrhla prípad mladej Marie. Aby sa podobné prípady neopakovali, zaviedli prísnejšie a dôkladnejšie vyšetrovania znásilnení.

Článok Neuveriteľný príbeh znásilnenia získal Pulitzerovu cenu a žurnalistickú  cenu Georga Polka. Dvojica novinárov ho následne rozšírila a vydala v knižnej podobe pod názvom Falošná správa: Skutočný príbeh znásilnenia v Amerike.

Stal sa aj námetom pre seriál z dielne streamovacej služby Netflix, ktorý autenticky zachytil obete znásilnenia a ich vyrovnávanie sa s tým, čo si prežili a snahu o návrat do normálneho života, ako aj náročné vyšetrovanie, ktoré napokon viedlo k úspešnému dolapeniu páchateľa a jeho spravodlivému potrestaniu.

Seriál Unbelievable získal aj vďaka silnej téme vychádzajúcej zo skutočnosti množstvo pozitívnych ohlasov a recenzií. Na ČSFD si vyslúžil hodnotenie 83 % a na IMDb 8,5 bodov z 10. Ak patríte medzi fanúšikov napätia, kvalitných trilerov a zločinov vychádzajúcich zo skutočných udalostí, určite si tento seriál nenechajte ujsť.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať