Foto: Unsplash/Pawel Nolbert

Na Zemi sa nájde ešte stále mnoho ľudí, ktorí sa snažia popierať reálne príčiny klimatických zmien.

Popierači klimatických zmien dostali „vodu na mlyn“. Minulý týždeň sa objavila „štúdia„, ktorá tvrdí, že väčšina klimatológov sa mýli. Dokument má iba 6 strán a skutočne pôsobí na prvý pohľad hodnoverne, čím zaujal mnohých laikov a chytili sa ho aj skeptici ohľadom globálneho otepľovania. No ako vuádza portál Science Alert, postráda vedeckú hodnotu.

Štúdia, ktorá nie je uverejnená v žiadnom karentovanom časopise mávnutím ruky zhadzuje desaťročia práce vedeckých zistení. Ako uvádza portál Climate Feedback, PDF dokument je preplnený problémami, no neposkytuje žiadne zdroje k údajom, ktoré údajne skúma. Uvádza iba 6 odkazov, z toho štyri sú ich vlastné a dva sú nepublikované. To hodnovernosť okamžite zráža na nulovú hodnotu.


Mark Richardson, fyzik a výskumný asistent z NASA, ktorý pôsobí na Kalifornskej univerzite poukázal na to, že mnoho výpočtov v dokumente zdôvodňuje oteplenie Zeme v dôsledku emisii oxidu uhličitého iba o 0,1 stupňa Celzia, zatiaľ čo 90% je spôsobeného oceánmi. „To porušuje zákon zachovania hmoty z elementárnej chémie,“ uvádza vedec.

Napriek bludom uvedeným v dokumente sa ho chytilo mnoho médií či ľudí, ktorí sa zaoberajú popieraním globálneho otepľovania. Napríklad komentátor klimatických zmien Robert Dean  pre Sky News Australia povedal, že klimatické zmeny sú podvodom a nebezpečným kultom, ktorý paralyzoval a oklamal vládnuce elity a je poháňaný bezohľadnými a zlovestnými záujmami, vrátane socialistického davu v OSN.


Stránky, ktoré propagujú tento dokument neposkytujú žiadne odkazy ani kontrolu faktov odvážnych tvrdení autorov. Našťastie, mnohí ľudia si zachovávajú triezvu myseľ a rýchlo odhalili nevedeckosť dokumentu.

Uložiť článok

Najnovšie články