Španielsko ponúka dediny na predaj.

Ilustračná foto: MaxPixel

V poslednom čase sa stáva pomerne bežnou záležitosťou kupovať si súkromné ostrovy.

Čo by ste však povedali na to, keby ste si mohli kúpiť dedinu v Španielsku? Nie je to nemožné. Španielsko sa takýmto nezvyčajným spôsobom snaží vyzbierať financie.

Dedina na predaj

Na Zemi nás neustále pribúda a ako populácia rastie, rastie aj dopyt po miestach na bývanie. Ceny nehnuteľností preto stúpajú každým rokom a paradoxne si vlastný domov môže dovoliť čoraz menej ľudí bez toho, aby sa zaťažili obrovskou hypotékou. Neplatí to však všade, niektoré krajiny potrebujú naštartovať svoju ekonomiku, domovy preto predávajú za ceny, ktoré sú pre mnohých snom. Napríklad také Španielsko je plné kamenných domov, ktoré stoja nedotknuté desiatky rokov. Ak by vám nestačil jeden dom, môžete si kúpiť rovno celú dedinku, pričom ceny začínajú už na 90 000 eurách.

Mestá duchov

Samozrejme, nie je to celkom také jednoduché, no do práce sa už pustili realitné agentúry. Tie hľadajú roky opustené domovy a následne ich majiteľov alebo ich predkov, aby bolo možné dohodnúť predaj. Nájsť niekoho, kto by mohol na predaj pristúpiť je niekedy hotovým zázrakom, niektoré domy sú totiž opustené desiatky rokov. Okrem toho, na niektorých miestach nie je opustených len pár domov ale celé dediny, ktoré sa premenili na mestá duchov.

Dediny by mohli opäť ožiť

Príkladom je usadlosť O Penso, kde nájdete niekoľko hektárov pôdy, zopár domov a stajne v prepočte za 206 000 eur. Aj keď nejde o luxusné bývanie, nespornou výhodou je nádherná scenéria a fakt, že miesto sa nachádza len kúsok od krásnej pláže. Predaj opustených domov nie je len v záujme realitných agentúr, ale aj tých niekoľkých obyvateľov, ktorí tu ostali žiť. Tí by chceli, aby dedinky opäť prekypovali životom tak, ako kedysi, keď sa tu konali pri rôznych príležitostiach oslavy a ulicami sa preháňali hrajúce sa deti.

Mladí odchádzajú do veľkých miest

Prečo sú vlastne tieto miesta opustené? Môže za to rozvoj a modernizácia miest, ľuďom už po čase život na dedine nestačil a presťahovali sa do väčších miest, ktoré predstavovali aj viac príležitostí. Mladí ľudia túžili po kariérach, chceli mať po ruke dobré školy, nákupné centrá a lepšie pracovné príležitosti, kým staršie generácie svoje domovy opustiť nechceli.

Pomalá zmena

Trend sťahovania sa do veľkých miest sa však teraz španielska vláda usiluje zvrátiť. Sľubuje napríklad daňové úľavy pre tých, ktorí sa presťahujú na vidiek, okrem toho plánuje vybudovať školy, nemocnice a zabezpečiť prístup k internetu aj v odľahlých častiach. Je však jasné, že zmena neprebehne zo dňa na deň a mestá ako Barcelona či Madrid budú preplnené ešte desiatky rokov. Je teda otázne, aký osud malé dedinky postihne. Komu však vyhovuje pokojnejší a jednoduchší spôsob života, nemal by dlho váhať.

thevintagenews
Uložiť článok

Najnovšie články