Foto: Clemensfranz [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste si kúpili dom niekde v zahraničí? Práve teraz máte jedinečnú možnosť získať jeden z opustených domov, ktoré talianske mestečko predáva len za jedno euro.

Aj napriek tomu, že Taliansko o turistov naozaj núdzu nemá, v niektorých častiach, najmä v malých mestečkách, chýbajú domáci ľudia, ktorí by tu žili celý rok. Mestečko Mussomeli, ktoré sa nachádza na juhu Sicílie, tak prišlo so skvelým nápadom. Môžete si tu kúpiť opustený dom len za jedno euro.

Samozrejme, menší háčik v celej ponuke je. Dôvod, prečo mesto predáva dané budovy je ten, že sú zničené a tým pádom veľmi neprispievajú ku kráse historického mesta. Podmienka tejto „lacnej“ kúpy je tá, že nový majiteľ musí do troch rokov danú budovu renovovať a postarať sa o ňu. Ak by tak nespravil, prišiel by o zálohu, ktorá je vo výške približne 4978 €. Inak povedané, táto kúpa nie je výhodná len pre budúceho majiteľa, ale takisto aj pre mesto, ktoré sa zbaví nepekných opustených budov.

Clemensfranz (CC BY-SA 3.0), Wikimedia Commons

Miestna samospráva predáva v tomto meste až 100 opustených nehnuteľností. Niekoľko z nich bolo už aj predaných a ďalší záujemcovia čakajú. Tento „program“ na predaj domov zaujal mnohých, a preto samospráva očakáva ďalších 400 záujemcov.

Mesto budúcim majiteľom ponúka architektov a staviteľov, ktorí pomáhajú s renováciami. Ak však majiteľ chce spraviť všetko sám alebo má na to niekoho iného, môže si zvoliť aj túto možnosť. Mestská samospráva očakáva náklady do výšky približne 66 € za meter štvorcový. Mnohé z nehnuteľností sú však vo veľkosti malého bytu, a preto sa konečná suma nevyšplhá na obrovskú čiastku.

Aj napriek tomu, že sú mnohé budovy v zúfalej potrebe o renováciu, ľudí to neodrádza. Okrem nízkej ceny za danú nehnuteľnosť sa im totižto ponúka aj krásne mesto, ktoré dýcha pravou talianskou atmosférou.

Pequod76 (CC BY-SA 3.0), Wikimedia Commons

Záujemcovia, ktorí by si jednu z nehnuteľností chceli kúpiť, musia najprv navštíviť mesto, kde získajú prehliadku, ktorá stojí približne 400 €.

OppidumNissenae (CC BY-SA 4.0), Wikimedia Commons

Takéto zaujímavé ponuky sa však nenachádzajú len v mestečku Mussomeli, ale takisto aj v iných dedinkách či mestečkách po celom Taliansku. Mnohé mestá to robia najmä v nádeji, že dokážu zvýšiť počet svojich obyvateľov.

thisisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )