Foto: TASR/AP

V priestoroch oceliarní sa civilisti schovávali pred útokmi ruskej armády.

Oblasť oceliarní Azovstaľ bola v posledných dňoch útočiskom pre množstvo ľudí, ktorí sa ukrývali pred obliehaním ruských jednotiek.

Evakouvaní boli všetci ľudia z oblasti

Na satelitnej snímke pohľad na budovy oceliarne Azovstal v Mariupole na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Všetky ženy, deti a starší civilisti boli evakuovaní z obliehaných oceliarní Azovstaľ v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, kde ukrajinské sily vzdorujú ruským vojenským jednotkám. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinskej vlády.

„Prezidentov príkaz je splnený – z Azovstaľu boli evakuované všetky ženy, deti a staršie osoby. Táto časť humanitárnej misie v Mariupole sa skončila,“ oznámila na sociálnej sieti ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Uväznených je stále asi 200 ľudí

Oceliarne Azovstaľ sú poslednou baštou odporu v Mariupole a ich osud nadobudol symbolický význam v širšom zápase Ukrajincov s okupačným ruskými vojskami.

Vereščuková v piatok vyhlásila, že z tejto rozľahlej továrne bolo evakuovaných 50 ľudí. Ruské ministerstvo obrany spresnilo, že sa medzi nimi nachádzalo 11 detí, ktoré boli odvezené v rámci misie koordinovanej s OSN a Červeným krížom.

Foto: TASR/AP

Podľa najnovších odhadov je v tuneloch a bunkroch pod oceliarňami stále uväznených približne 200 civilistov spolu so skupinou ukrajinských vojakov odmietajúcich sa vzdať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa AFP v piatok uviedol, že sa pripravujú „diplomatické možnosti“ na záchranu ukrajinských vojakov z mariupolských oceliarní, zatiaľ čo evakuácia civilistov pokračuje.