Foto: Profimedia

Rosemary Kennedyová bola sestrou bývalého amerického prezidenta. Po tom, ako podstúpila lobotómiu, sa nemohla hýbať a nedokázala ani hovoriť.

Podľa niektorých bola rodina Kennedyovcov prekliata, vytrpeli si obrovské množstvo bolesti. Atentát na prezidenta Johna F. Kennedyho patrí medzi tie najznámejšie. Tragický koniec však mal aj príbeh jeho sestry Rosemary.

Sestry sa ju snažili udržať v matkinom tele

Už príchod Rosemary Kennedyovej, sestry amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, na tento svet bol poriadne komplikovaný. Rose a Joeovi Kennedyovcom sa dievčatko narodilo 13. septembra v roku 1918. Ako píše portál The Vintage News, v tom čase na svete zúrila pandémia španielskej chrípky. Ochorenie zasiahlo približne tretinu celosvetovej populácie, lekári teda mali plné ruky práce s obrovským množstvom pacientov.

Aj lekár, ktorý mal byť pri Rosemarynom pôrode, sa práve venoval pacientovi so španielskou chrípkou a meškal. Sestry však nechceli priviesť na svet dieťa bez jeho prítomnosti. Prikázala preto Rose, aby držala nohy pri sebe a pokúsila sa dieťa čo najdlhšie udržať v pôrodných cestách. Ubolená matka takto trpela 2 hodiny, kým si na ňu lekár napokon našiel čas. Podľa niektorých zdrojov dokonca pôrodná sestra dieťa nasilu držala v pôrodných cestách ženy.

Rodina Kennedyovcov Foto: Profimedia

Žiaľ, rozhodnutie sestier malo vážne následky. Rosemaryn mozog bol následkom nedostatku kyslíka natrvalo poškodený, v dôsledku čoho neskôr bojovala s kognitívnym deficitom. Na prvý pohľad sa zdalo, že je celkom ako ostatné deti Kennedyovcov, živé, tmavovlasé dieťa so žiarivými očami, no rodičom bolo hneď jasné, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Bola pomalšia, začali sa u nej objavovať záchvaty

Keď sa deti hrali na dvore, nedokázala držať krok so svojimi súrodencami, píše portál All That Is Interesting. Neskôr sa naučila chodiť, trvalo jej dlhšie, kým sa naučila rozprávať. Príliš ju medzi seba neprijali a už v útlom detstve sa u Rosemary objavili aj záchvaty súvisiace s poškodením mozgu. V tom čase však boli duševné ochorenia stigmatizované a ľudia, ktorí nimi trpeli, neraz skončili zatvorení v ústave v neľudských podmienkach.

Kennedyovci sa obávali následkov, ktoré by rodina musela znášať, keby sa svet dozvedel o problémoch ich dcéry. Rosemary preto prestala chodiť do školy a rodičia najali súkromného učiteľa, ktorý ju vzdelával doma. Aby nemusela ísť do ústavu, neskôr dcéru poslali do internátnej školy. Nikto presne nevedel, aký je rozsah Rosemarynho postihnutia a jej rodičia robili všetko pre to, aby sa to verejnosť ani nedozvedela.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články