Foto: contains modified Copernicus Sentinel data (2020), processed by ESA

Odlamovanie sa kusov ľadu z ľadovca nie je ničím nezvyčajným.

Problémom však je, že následkom globálneho otepľovania sa ľadovce lámu rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. Tentoraz sa obrovský kus ľadu odlomil z ľadovca v západnej časti Antarktídy.

Hrozí, že prídeme o dôležité ľadovce

Zdá sa, že pobrežie Antarktídy sa bude opäť meniť. Ako informuje portál National Geographic, z najviac ohrozeného ľadovca na západnom pobreží Antarktídy sa odlomil veľký kus ľadu. Súčasťou Antarktídy sú aj ľadovce Pine IslandThwaites, ktoré sú obrovskými zásobníkmi zamrznutej vody. Ak by sa tieto dva ľadovce úplne roztopili, dvihla by sa hladina oceánov až o 1,2 metra. Aj keď sa môže zdať, že ide o vzdialenú hrozbu, tieto dva ľadovce sa pomaly, ale isto trieštia a topia.

Foto: contains modified Copernicus Sentinel data (2020), processed by ESA

V priebehu posledných dní získali vedci vďaka Európskej vesmírnej agentúre znepokojivé údaje, na ľadovci Pine Island sa totiž rozšírila už aj tak veľká trhlina. Trhliny pozorujú vedci už od začiatku roka 2019, v priebehu posledného týždňa sa však situácia rapídne zhoršila. Z prednej časti ľadovca sa kus veľký ako San Francisco dokonca odlomil a následne sa roztrieštil na menšie kusy. Najväčší z úlomkov je taký veľký, že si vyslúžil aj samostatné pomenovanie, a to B-49.

Vedci sa obávajú, že udalosti posledných týždňov nie sú ani zďaleka najhoršie, aj keď sú desivé. Domnievajú sa, že by mohlo ísť o predzvesť ešte výraznejšieho topenia sa a lámania ľadovcov. Môžu za to rekordné teploty, ktoré sa na Antarktíde vyšplhali minulý týždeň aj na neuveriteľných 18°C. Odborníci varujú, že sa dejú zmeny, ktoré ďalej už jednoducho nemôžeme ignorovať.

Je to predzvesť ďalšej katastrofy?

Mark Drinkwater z Európskej vesmírnej agentúry sa v tlačovej správe vyjadril, že zmeny, ktoré sa dejú rýchlejšie, než kedykoľvek predtým, závažným spôsobom menia ráz Antarktídy. Navyše, ľadovec Pine Island patrí medzi tie najzraniteľnejšie a od roku 2012 sa z neho každý rok uvoľní až 58 miliárd ton ľadu. Práve vďaka tomuto javu narastajú hladiny oceánov každoročne najviac.

Aj keď je odlamovanie sa úlomkov ľadu z ľadovcov bežným javom, v takomto merítku to už až také bežné nie je a navyše, výrazné udalosti, pri ktorých majú vedci hlavy v smútku, sa opakujú čoraz častejšie. Rýchle roztápanie ľadovcov tento rok mohla zapríčiniť minuloročná teplejšia zima. Hlavnou príčinou je však prúdenie teplej vody, ktoré zapríčiňuje, že sa ľadovce topia zospodu.

Aby vedci zistili, aká je pravdepodobnosť, že v blízkej budúcnosti Antarktídu postihne katastrofa, vyvŕtali do ľadovca Thwaites dieru. Drobný robot s názvom Icefin sa následne vydal na prieskum. Pokiaľ ide o ľadovec Pine Island, zdá sa, že ten je nateraz stabilizovaný.

National Geographic
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )