Foto: Michał Skiba/dalekieobserwacje.eu

Na Slovensku padol rekord v diaľkovom pozorovaní. Starý bol platný len mesiac.

Len prednedávnom sa poľskému fotografovi podarilo z veľkofatranského hrebeňa zachytiť na fotografii rakúske Alpy vzdialené 285 km. Išlo tak o rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenskej republiky. Ten sa však dlho neohrial. Prešiel mesiac a poľskí pozorovatelia hlásia ďalší. Tentokrát z Kráľovej hole.

Prekonať hranicu 300 km sa podarilo poľskému diaľkovému pozorovateľovi Michalovi Skibovi, ktorý tak stanovil nový rekord, informuje o tom portáli Na obzore s odvolaním na poľský zdroj Dalekie Obserwacje. Ako uvádza vo svojom príspevku SHMÚ, ide o vôbec prvé zdokumentované pozorovanie objektu vzdialeného viac ako 300 km z nášho územia.

Foto: Michał Skiba/dalekieobserwacje.eu
Foto: Michał Skiba/dalekieobserwacje.eu

Poľským pozorovateľom sa objekt podarilo zachytiť z Kráľovej hole v Nízkych Tatrách. V sobotu 8. februára mohli krátko pred východom Slnka, vďaka priaznivým podmienkam počasia, pozorovať Apusenské vrchy v Rumunsku. Najvzdialenejším viditeľným objektom bol vrch Vf. Buteasa, ktorý je podľa meraní Michala Skiba vzdialený vzdušnou čiarou od nízkotatranského vrcholu 309 km.

Foto: Michał Skiba/dalekieobserwacje.eu
Foto: Michał Skiba/dalekieobserwacje.eu

Podľa portálu Na obzore môže ísť nielen o slovenský, ale aj stredoeurópsky rekord. Takéto vzdialenosti je podľa diaľkových pozorovateľov možné zachytiť len z vrcholov Nízkych Tatier a tatranských štítov. Predchádzajúci rekord so vzdialenosťou 285 km z januára 2020 sa napriek tomu podaril z Veľkej Fatry.