Ľadovec Thwaites, Foto: NASA

Ľadovec Thwaites predpovedá budúcnosť Antarktídy.

O tom, že sa antarktický ľad topí dramaticky rýchlo, hovoria vedci už roky. Najnovšie zistenia sú však ešte negatívnejšie. Krajina večného ľadu sa stráca rýchlejšie, ako sme si mysleli a topenie ľadovcov sa stáva nezvratné. Aj v prípade, že by sa planéta už ďalej neotepľovala, sa hladina svetového zdvihne rádovo o niekoľko desiatok centimetrov. Sledovať treba ľadovec Thwaites, tvrdia vedci. Práve on je symbolom budúcnosti Antarktídy. 

Hrozivé správy o topení ľadovcov prichádzajú väčšinou zo severnej pologule. Grónsky a Arktický ľad sa totiž topí v priemere rýchlejšie, ako ten v oblasti Antarktídy. Podľa najnovších zistení vedcov z technologického inštitútu v Georgii, univerzity vo Washingtone a NASA by sme však pohľady mali upriamiť práve na ľadové kráľovstvo v okolí južného pólu. Za posledných 6 rokov sa rýchlosť topenia antarktického ľadu zdvojnásobila a oproti 90. rokom minulého storočia dosahuje až 5 násobnú rýchlosť. Podľa vedcov sa tento stav môže stať čoskoro nezvratným.

Ľadovec Thwaites, Foto: NASA

Bod zlomu

Tím odborníkov sa pri svojom poslednom výskume zameral na pozorovanie ľadovca Thwaites v západnej časti Antarktídy. Thwaites je rýchlo sa pohybujúci a topiaci sa ľadovec, ktorý vedci dlhodobo sledujú. Nedávno publikovaná štúdia navyše hovorí, že Thwaites sa môže už čoskoro dostať do bodu, kedy bude jeho úplné roztopenie nezvratné. V konečnom dôsledku by to znamenalo, že aj keby sa globálna teplota na našej planéte zo dňa na deň ustálila, obrovský ľadovec by sa postupom času i tak roztopil a zdvihol hladinu svetového oceánu.

Predpovedať vývoj topenia ľadovcov je mimoriadne zložité. Príčinou je nepredvídateľnosť našej klímy v dlhodobých vyhliadkach, ale aj pozitívne či negatívne zmeny, ktoré môže spustiť zmena spôsobu života ľudstva. Výskumný tím ale urobil viac ako 500 rôznych počítačových simulácií. Podľa výpočtov môže rozsiahla strata antarktického ľadu začať o 600 rokov, vedci však predpokladajú, že v závislosti od priebehu klimatickej zmeny sa tak môže stať aj skôr.

Schéma topenia pobrežných ľadovcov v Antarktíde. Topenie ľadu pod vodnou hladinou neprispieva k rastu hladiny mora takou mierou ako odtrhnutie a topenie šelfových ľadovcov na povrchu, Foto: antarcticglaciers.org

Hladinu oceánu zdvihne o 50 cm

Po dosiahnutí bodu zlomu môže ľadovec Thwaites stratiť všetok ľad v období 150 rokov. To by viedlo k zvýšeniu hladiny svetového oceánu o pol metra“ hovorí v tlačovej správe spoluautorka štúdie Helene Seroussi z NASA. Pre porovnanie, hladina svetového oceánu je aktuálne o približne 20 cm vyššie ako v období pred začiatkom súčasnej klimatickej zmeny.

Podľa The Guardian sa za posledné štyri roky v Antarktíde roztopilo rovnaké množstvo ľadu ako v Arktíde za viac ako tri desaťročia. Antarktický ľad má takmer 8 násobne väčší objem ako množstvo ľadu v oblasti severného pólu. Najväčšia miera topenia postihuje jej západnú časť. Ak by sa roztopili všetky ľadovce západnej Antarktídy o neuveriteľných 5 metrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )