Foto: Profimedia (Afp)

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že situáciu okolo nového koronavírusu, ktorý sa už z Číny rozšíril do vyše 20 krajín, zatiaľ nemožno hodnotiť ako pandémiu.

Informovala o tom agentúra AFP. „Momentálne to nie je pandémia,“ povedala novinárom v Ženeve riaditeľka sekcie WHO pre zvládanie infekčných chorôb Sylvie Briandová. Dodala, že „sme vo fáze, keď ide o epidémiu s viacerými ohniskami“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa šíri zo stredočínskeho veľkomesta Wu-chan, si vyžiadal už prinajmenšom 425 obetí na životoch – prevažne v provincii Chu-pej – a vyše 20.400 nakazených.

Rýchlo sa šíri najmä v metropole Wu-chan

Briandová uviedla, že síce v provincii Chu-pej, ktorej metropolou je práve Wu-chan, dochádza k rýchlemu šíreniu vírusu, mimo tejto provincie ide o sporadickejšie prípady nákazy. Výnimočne sa potom vírus samostatne šíri aj na iných miestach, nie len importovaním z tejto čínskej provincie.

Čínske úrady medzičasom prijali prísne opatrenia a výrazne obmedzili dopravu v mnohých mestách, aby tak zamedzili šíreniu vírusu. Bezpečnostné opatrenie prijali aj iné krajiny, v ktorých sa potvrdil výskyt vírusu.

„Dúfame, že vďaka týmto opatreniam budeme môcť v Chu-peji aj na iných miestach, do ktorých sa z tejto provincie vírus rozšírili, zastaviť jeho šírenie a zbaviť sa ho,“ dodala Briandová.