Pixabay

Matej Mensatoris / / Veda
Ako bude svet vyzerať o 5 rokov? Spoločnosť IBM v tom má zdá sa jasno.

Päť rokov skutočne nie je veľmi dlhá doba. No ak sa pozrieme na technológie a ich raketový vývoj, tak päť rokov je v tomto prípade už celkom dlhá doba a za takéto obdobie sa dokážu urobiť skutočne veľké veci. A to si myslí aj spoločnosť IBM, ktorá predstavila svoj pohľad, či víziu na to, ako technológie v roku 2022 zmenia náš život.

Ich vízia má názov „5 in 5“ a ukazuje ako technológie ovplyvnia náš život. Veľkú úlohu v nich bude hrať umelá inteligencia, ale aj moderné a všadeprítomné technológie.

Okno do duševného zdravia

Duševné choroby ako je Parkinsonova choroba, depresie, schizofrénia či bipolárne poruchy, je ťažké odhaliť včas. To ale podľa IBM bude v blízkej budúcnosti jednoduchšie, keďže moderné prístroje budú analyzovať rôzne prejavy ľudí a na základe nich stanovia diagnózu. Všímať si budú maličkosti ako sú zmeny v písaní či v rečovom prejave a na základe nich stanovia diagnózu.

Zrak ako u superhrdinov

Ľudské oko nevidí napríklad infračervené žiarenie. To by sa ale malo čoskoro zmeniť. Pomocou nových zobrazovacích nástrojov a umelej inteligencie vzniknú prístroje, ktorými budeme vidieť toho oveľa viac ako doposiaľ. Vďaka tomu, že budeme vidieť to, čo sme doteraz nevideli, dokážeme skôr odhadnúť riziká, ktoré by sme inak nemali šancu zachytiť. Dôležité je tiež, že tieto zariadenia budú malé a prenosné, a tak ich budeme môcť mať stále pri sebe. Cesta za hmly a daždivého počasia už nebude taká nebezpečná, lebo budeme vidieť ďaleko viac ako teraz. Takisto aj skryté hrozby, ako napríklad jeleň pri ceste počas noci už nebude takou hrozbou, lebo ho budeme vidieť a prispôsobíme sa tak tejto nečakanej situácii.

Komplexné pochopenie Zeme

Kým mikroskopy študujú podrobne svet v skúmavkách, makroskopy by študovali podrobne Zem. Vďaka algoritmom, umelej inteligencii a pokročilému softvéru získame komplexné informácie o našej Zemi. Už teraz sa po celej Zemi nachádzajú milióny prístrojov, z ktorých by makroskop mohol čerpať dáta. Budeme mať lepší prehľad o dianí na Zemi, dokážeme ľahšie analyzovať klimatické zmeny ale aj potreby dodávok potravín či vody, ako aj predpovedať katastrofy, napríklad zrážku s asteroidom.

Laboratóriá o veľkosti čipu

Možno aj vy máte na rukách inteligentné hodinky, ktoré už teraz dokážu monitorovať vaše životné funkcie, ako je napríklad srdcový tep. Podľa IBM už o 5 rokov budú bežné senzory, ktoré dokážu analyzovať váš zdravotný stav a odhaliť prípadné zdravotné riziká.

Analýza znečistenia planéty

Vďaka prepojeniu technológií dokážeme oveľa lepšie analyzovať okamžité zmeny, ktoré nastávajú na Zemi. V súčasnosti je veľkým problémom napríklad monitorovanie úniku zemného plynu, ale aj analýza znečistenia vôd a vypúšťanie odpadov. Vďaka tisíckam senzorov dokážeme tieto hrozby odhaliť v priebehu pár minút a budú sa môcť prijať okamžité opatrenia na ich zamedzenie.

Toto všetko sú vízie, a tak ich treba brať s určitou rezervou. Na druhej strane, pri rýchlosti akou dnes moderné technológie napredujú, tieto vízie môžu byť skutočne o niekoľko rokov realitou.

Pozri aj: Podmorské mestá alebo domy z 3D tlačiarne? Pozrite si 12 najaktuálnejších predpovedí toho, ako bude vyzerať náš svet v roku 2116

interez.sk (mmm), ibm.com


Komentovať (0)