To, či bude zajtra pršať alebo nie, vám dnes s istotou povedať nevieme. Ak si ale počkáte približne 100 rokov, je vysoko pravdepodobné, že tento problém už vôbec nebudete musieť riešiť. Zajtrajšie počasie si totiž jednoducho nastavíte.

Spoločnosť Samsung nedávno organizovala medzinárodné stretnutie špičkových futurológov, architektov, ako aj technologických a sociologických vizionárov, aby prezentovali svoju predpoveď na život v roku 2116. Teraz vám prinášame prehľad tých najzaujímavejších a najšokujúcejších vízií budúcnosti, ktorá sa s vysokou pravdepodobnosťou naozaj stane realitou.

Bývanie budúcnosti

Domy z 3D tlačiarne

Stavba domu bude v budúcnosti prebiehať úplne inak, ako sme zvyknutí. Celý proces bude podliehať striktne naprogramovaným algoritmom v počítačoch, ktoré budú dávať inštrukcie výkonným a pohyblivým strojom, ktoré budú postupne tlačiť celý dom.

3d-dom
treehugger.com

Netradičné zdroje energie

Všetky naše energetické potreby budu zásobované nukleárnymi fúziami a obrovskými solárnymi panelmi vo vesmíre, ktoré budú čerpať svetelnú energiu priamo zo Slnka a v lúčoch energie ju posielať späť na Zem.

vesmirne-solarne-panely
theatlantic.com

Obrovské stavby

Mrakodrapy budúcnosti budú postavené z extrémne odolných a univerzálnych materiálov – napríklad z uhlíkových nanotrubiek.

mesto-buducnosti
newevolutiondesigns.com

Mestá pod morom

Podmorské mestá budú vystavané v miestach silných oceánskych prúdov, ktoré budú hnať vodu do reaktorov špeciálne navrhnutých na štiepenie vody. Produktami bude kyslík na dýchanie a vodík ako zdroj energie.

mesto-pod-morom
futurism.com

Pod kupolou

Celé mestá budú ukryté pod gigantickými kupolami, zabezpečujúcimi čistý vzduch a regulovateľnú teplotu či intenzitu žiarenia pre celé mesto.

po-kupolou
nohomers.net

Stavanie do hĺbky

Súčasne so stavbou do výšky sa začne aj s budovaním smerom dolu – celé výškové (alebo skôr hĺbkové) budovy budú zavŕtané hlboko do Zeme, pričom budú využívať prostredie ohrievané zemským jadrom ako zdroj tepla, a tiež geotermálne procesy ako zdroj energie.

podzemne-mesto
malindalo.com

Veda a výskum

Symbióza človeka so strojom

Fúzia ľudí so strojmi zmaže hranice medzi tým, čo je prirodzený ľudský orgán a čo nám bolo do tela umelo implantované. Súčasťou nášho tela tak budú prístroje, ktoré vylepšia naše schopnosti, zabránia opotrebovaniu orgánov alebo nahradia tie chýbajúce a zaručia nám tak dlhší a kvalitnejší život.

bionicka-ruka2
dailymail.co.uk

Okno do neba

Teleskopy o priemere stoviek metrov nám poskytnú detailný náhľad najvzdialenejších miest nášho vesmíru a umožnia nám priamo pozorovať povrch exoplanét, čo výrazne uľahčí hľadanie mimozemského života.

teleskop
content.time.com

Medicína a starnutie

Domáca zdravotná stanica

Súčasťou každej domácnosti bude automatizovaná zdravotná stanica, ktorá bude schopná oskenovať naše telo a nájsť, či dokonca vyliečiť zistené choroby alebo poranenia.

med-pod
prometheus.wikia.com

Riadenie evolúcie

Používanie technológií na editovanie našich génov, ako je napríklad už dnes existujúci kit CRISPR/Cas9, nám umožní prevziať plnú kontrolu nad ďalším evolučným vývojom celej ľudskej rasy.

genove-editacie
youtube.com

Voľný čas a cestovanie

Suborbitálne kozmické lety

Umožnia nám cestovanie okolo celej Zeme za rekordne krátky čas, čím sa stratia hranice medzi národmi či kontinentami a vznikne tak jednotná prepojená ľudská civilizácia.

suborbitalny-let
bristolspaceplanes.com

Bezproblémové cestovanie

Domy z 3D tlačiarní budú tak mobilné ako my – vďaka ľahkej a jednoduchej konštrukcii ich budeme môcť celé pripevniť k dronom a premiestniť sa v pohodlí domova na akékoľvek miesto na Zemi.

drone-transport-domu
abovethefrayaerials.com

Budúcnosť ani zďaleka nieje taká nejasná, ako si myslíme. Samozrejme, nedokážeme ju predpovedať úplne presne, no na základe aktuálnych trendov v architektúre či technológiách dokážeme veľmi presne predpovedať, čo nás bude čakať v budúcnosti, ak pôjde vývoj týmto smerom. A tak sa možno o 100 rokov pri opätovnom čítaní tohto článku všetci pousmeje nad tým, akú (ne)mal pravdu.

interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com
Príbehy
0
Komentovať (0)