Ilu: Profimedia

Nové zistenie im umožní lepšie preskúmať pohyby tektonických platní.

Už deti na základnej škole sa učia, z akých vrstiev pozostáva naša planéta. Napriek tomu však stále je čo objavovať. Dôkazom je fakt, že vedcom sa nedávno podarilo objaviť novú tekutú vrstvu, ktorá pokrýva takmer polovicu našej planéty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyzerá ako tečúci med

Ako informuje web IFL Science, vrstva nachádzajúca sa v hĺbke 160 kilometrov pod zemským povrchom, ktorú vedci nedávno objavili, je tvorená najmä roztavenou horninou. Niektoré časti tejto vrstvy si vedci všimli už skôr a aj ich preskúmali. Až teraz sa ale podarilo zistiť, aká je v skutočnosti rozsiahla.

V novej štúdii publikovanej v časopise Nature Geoscience vedci píšu, že vrstva sa nachádza v oblasti horného plášťa Zeme pod tektonickými doskami. Jej pohyby prirovnávajú k roztekajúcemu sa medu a označujú ju za astenosférickú zónu s nízkou seizmickou rýchlosťou. Vrstvu objavili po tom, čo skúmali zhluky roztavenej horniny nachádzajúce sa pod Tureckom.

Foto: Kelvinsong, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Mysleli si, že je to anomália

Najprv si vedci mysleli, že ide len o akúsi anomáliu. Napokon sa ale ukázalo, že vrstva pokrýva omnoho väčšiu časť Zeme, ako si mysleli. Na záznamoch zo seizmických meraní sa objavila všade tam, kde bola astenosféra najhorúcejšia.

V najnovšej štúdii sa snažili porozumieť tomu, prečo je táto vrstva mäkká, no zatiaľ sa to nepodarilo. Zaujímavé je aj zistenie, že roztavená vrstva má len minimálny vplyv na tektonické platne.

Uložiť článok

Najnovšie články