Foto: Youtube/EVNautilus

Podmorským vedcom šťastie prialo. Počas ponoru natrafili na vzácny druh chobotnice, ktorá pripomína roztomilého Dumba.

Nie každý deň natrafíte v reálnom živote na rozprávkovú postavičku, jedine ak by ste boli v Disneylande. Hlboko vo vodách Tichého oceánu dokážete jednu stretnúť – chobotnicu, ktorá svojím tvarom pripomína svetoznámeho slona Dumba. Jediné čo vám treba je kvalitné vybavenie, nepohybuje sa totižto hneď pod hladinou, ale v hĺbke niekoľko kilometrov v hĺbke oceánu. 

Šťastie sa usmialo na morských vedcov skúmajúcich podmorskú krajinu Tichého oceánu neďaleko pobrežia Kalifornie. Do záberu kamery ladne vošiel úžasný a hlavne vzácny druh chobotnice Grimpoteuthis alebo Dumbo octopus. Ich zhliadnutie nie je každodennou udalosťou, žijú totižto v hĺbkach oceánov, kam človek zavíta naozaj len zriedka.

Našťastie pre nás patrí skupina E/V Nautilus medzi ľudí, ktorí majú prostriedky, aby zachytili takéto a iné špeciality podmorského sveta. Ide o prístroje ako napríklad ROV Hercules, diaľkovo ovládaný podvodný prieskumník. Táto konkrétna expedícia je výskumom Davidson Seamount, vyhasnutej sopky v Monterey Bay National Marine Sanctuary neďaleko pobrežia Kalifornie.

Chobotnička sa ladne vplížila do záberu počas toho, ako vedci skúmali skalný výbežok na juhovýchodnej strane podmorského vrchu. „O môj Bože, je to malý Dumbo?“ opýtal sa jeden z vedcov, nasledujúc nadšeným chórom hlasov: „Dumbo!“ „Ó wow!“ „To je úžasné!“ a „Wooooow!“. 

Zábery zachytené kamerou s vysokým rozlíšením v prístroji ROV Hercules ukazujú nezvyčajné detaily hlavonožca, ako sa vlní a otáča, vlní plášťom, prevrhuje a „tlieska“ uškami na hlave. Podobne ako rozprávkový slon Dumbo z dielne Disney. Väčšina chobotníc tohto druhu je oveľa menšia, v tomto prípade sa jednalo o jedinca, ktorý mal až 60 centimetrov.

Octopus @ 2274m

Tento Dumbo bol objavený v hĺbke až 3,2 kilometrov, v regióne nazývanom oáza, druh hlboko morskej záhrady plnej korálov a špongií. Hemží sa tiež chobotnicami – pár dní po stretnutí s Dumbom, E/V Nautilus tím našiel celú záhradu chobotníc Muusoctopus robustus skrytých v skalách, chrániac svoje vajíčka.

Uvidíme, aké úžasné obrazy nám vyspelá podmorská technika prinesie nabudúce.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy