Ilustračná snímka: TASR

Variant omikron je odolnejší voči Pfizeru ako predchádzajúce mutácie.

Zatiaľ, čo sa nový variant omikron šíri, vedci sa snažia zistiť, či s ním súčasné vakcíny dokážu efektívne bojovať. Má totiž najviac mutácií vo svojom hrotovom proteíne, čo vytvára základ toho, že môže vakcínam unikať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Predbežné výsledky juhoafrickej štúdie, ktoré stále čakajú na odborné posúdenie, tvrdia, že variant omikron podstatne znížil hladinu protilátok vytvorených vakcínou od konzorcia Pfizer-BioNtech, uvádza portál Insider.

40-násobné zníženie

Toto sú prvé laboratórne výsledky, ktoré skúmajú, ako vakcína proti covidu obstojí v boji s omikronom. Tím vedcov vedených Alexom Sigalom z Africa Health Research Institute testovali vzorky krvi od 12 ľudí proti omikronu. Všetci boli zaočkovaní, pričom polovica v minulosti prekonala aj infekciu.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Celkovo objavili zhruba 40-násobné zníženie hladín neutralizačných protilátok, čiže proteínov bojujúcich proti vírusom v porovnaní s pôvodným čínskym variantom.

Omikron sa však úplne nevyhol očkovaniu, uviedol Sigal na sociálnej sieti Twitter. Znamená to, že očkovanie má stále zmysel.

Nič nie je isté

Na druhej strane, výrazné zníženie protilátok vyvoláva oprávnené otázky o tom, aká trvácna bude ochrana proti omikronu a či budú potrebné ďalšie preočkovania, alebo bude potrebná nová vakcína priamo prispôsobená na tento variant.

Booster by pravdepodobne znížil vašu šancu na infekciu, najmä závažnú formu,“ uviedol Sigal v utorok na online prezentácii svojich výsledkov podľa agentúry Bloomberg.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Ľudia, ktorí nedostali posilňujúcu dávku, by ju mali dostať a tí, ktorí boli predtým infikovaní, by sa mali ísť dať zaočkovať,“ povedal.

Ďalšia štúdia zistila podobnosť

Krátko po Sigalovi, ďalšia skupina vedcov zo švédskeho Karolinska Institutet zverejnila svoje vlastné výsledky, ktoré tiež naznačovali podstatný pokles protilátok. Nebol však taký drastický, ako prezentoval Sigal. Švédsky tím zistil 7-násobné zníženie v 17 vzorkách krvi.

Tiež si všimli, že vplyv omikronu sa podstatne líšil medzi vzorkami. „Omikron je určite horší ako delta, ale nie až tak extrémne, ako sme očakávali,“ uviedol švédsky tím.

Je dôležité pripomenúť, že štúdie nie sú ešte dokončené a nie sú publikované v žiadnom lekárskom časopise. Vedci svoje zistenia jednoducho umiestnili na sociálnu sieť Twitter. Je preto veľmi pravdepodobné, že výsledky sa ešte budú korigovať.

Tento výhľad však neveští nič dobré a vývojári vakcín vrátane Pfizeru, Moderny či Johnson & Johnson už prisľúbili prácu na špecifických vakcínach proti omikronu. Tie by mohli byť uvedené do sériovej výroby v marci 2022.

Stále však nie je jasné, ako súčasné vakcíny chránia pred závažným priebehom ochorenia. Virológovia sú opatrne optimistickí a spoliehajú sa tiež na iné časti imunitného systému, ako sú B- alebo T-bunky, ktoré by mohli chrániť aj pred rôznymi variantmi. Platí však, že očkovanie je vždy lepšia ochrana pred hocijakým variantom ako to, ak sa človek očkovať nedá.

Uložiť článok

Najnovšie články