Foto: Profimedia

Herečka, ako píše 24hod, vtedy utrpela stredne ťažké poranenie v oblasti ucha a musela byť hospitalizovaná. Herec Kostelný najprv hospitalizovaný nebol, neskôr ale objavil na svojom tele, že bol zasiahnutý šrapnelom a v nemocnici sa podrobil zákroku.

Nemuselo sa to stať

Portál Lidovky informoval deň po tragédii, že obvinenia za to, čo sa stalo, sa sypú z každej strany. V prvom rade malo mať letisko informácie od tajných služieb, že môže dôjsť k útokom. O tom bolo letisko informované jeden či dva týždne dopredu.

Agentúra Interfax tiež tvrdila, že toto bol až druhý pokus. Niekoľko dní predtým mala žene z Čečenska vybuchnúť nálož v ruke, keď ju pripravovala na útok. Práve jej známa mala potom vyšetrovateľov priviesť na stopu mužov stojacich za útokmi.

Kritike sa nevyhli ani samotné bezpečnostné služby, ktoré útokom nedokázali predísť.

Vodca Kaukazského emirátu sa priznal

K atentátu na letisko sa približne po dvoch týždňoch prihlásil Doku Umazov, vodca moslimských povstalcov zo severného Kaukazu, informuje portál idnes s odvolaním sa na agentúru Reuters. Údajne on nariadil samovražedný útok. Priznal to na videonahrávke, a akt označil ako „špeciálnu operáciu“ proti ruskému ľudu a vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Putinovi.

Foto: Profimedia

Polícia neskôr na základe viacerých stôp a vyšetrovaní zatkla štyroch mužov a 11. novembra 2013 podľa TASR ich Moskovský súd odsúdil. Títo muži pomáhali atentátnikovi pri ceste z rodného Ingušska do Moskvy a zabezpečili mu aj byt, pás s výbušninami a dopravu. Bratia Islam a Ilez Jandijevovci, ako aj Achmed Jevlojev a Bašir Chamchojev boli odsúdení za viaceré trestné činy, vrátane spáchania teroristického činu, vrážd a pokusu o vraždy. Obvodný súd každému z nich udelil doživotie, výnimkou bol Achmed Jevlojev, brat atentátnika. Ten, keďže bol v čase útoku neplnoletý, dostal nepodmienečný trest v trvaní 10 rokov.

Najnovšie články