Curiosity

Názvy Slovenska a Slovinska od seba odlišuje len jedno písmeno (v anglickom jazyku dve) a každý, kto bol niekde v zahraničí, už určite niekomu vysvetľoval rozdiel medzi Slovakia a Slovenia.

Vo svete som sa stretol s mylným názorom, že keďže sa volajú skoro rovnako, musia byť blízko pri sebe alebo spolu kedysi tvorili jeden štát. Keď si cudzinec pozrie vlajky našich štátov, tento pocit sa len umocní. Prečo sa teda Slovinsko volá takmer identicky ako Slovensko?

Aby sme to zistili, musíme nahliadnuť do histórie oboch krajín. Slovensko aj Slovinsko vznikli rozpadom väčších štátov, čo je časť histórie, ktorú máme identickú. Všetci vieme (a tí starší si to aj pamätajú), že Slovensko vzniklo rozpadom Československa v roku 1993. Československo sa volalo podľa dvoch národov, ktoré v ňom žili, teda Česi a Slováci. Náš národ je pomenovaný podľa Slovanov, ktorí naše územie osídlili v piatom a šiestom storočí. Keď sa Československo rozpadlo, nechali sme si názvy štátov podľa národov, ktoré v ňom žili.

Slovinsko vzniklo rozpadom Juhoslávie. Názov Juhoslávia nám napovedá, že je to miesto na juhu, ktoré osídlili Slovania. Pôvodne sa volala Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov, ale v roku 1929 bola kráľom premenovaná na Juhoslovanské kráľovstvo. Kvôli politickým nezhodám sa Juhoslovanské kráľovstvo začalo postupne rozpadávať na Bosnu a Hercegovinu, Chorvátsko, Kosovo, Macedónsko, Čiernu Horu, Srbsko a Slovinsko, ktoré sa osamostatnilo v roku 1991. A zase, názov Slovinsko vznikol z prevahy Slovanov, ktorí na tomto území žili. Aj keď Slovania tvoria prevažnú časť celej bývalej Juhoslávie, Slovinsko sa rozhodlo nechať si názov po pôvodnom slovanskom národe.

Názvy obidvoch krajín vychádzajú z toho istého pojmu: Slovan. Jediný rozdiel je v tom, že Slovinci patria k južnej vetve Slovanov, zatiaľ čo my, Slováci, patríme k západnej.

Slovinsku môžeme závidieť prístup k moru a Slovinci nám môžu závidieť Tatry. Najčastejšie sa Slováci so Slovincami stretávajú ako predstavitelia ambasád, keď sa každý mesiac stretnú, aby si vymenili listy poslané do zlej krajiny. A nám nezostáva nič iné, len ďalej vysvetľovať cudzincom ten malý rozdiel v názvoch našich krajín.

Pozri aj: Ak sa nič nezmení, symbol našich lesov na Slovensku zrejme navždy vyhynie

interez.sk (Martin Majdák), curiosity.com
Uložiť článok

Najnovšie články