Foto: TASR/AP

Ramzan Kadyrov je na čele Čečencov už od roku 2007.

Len pred dvoma dňami sa objavila správa, že čečenský vodca Ramzan Kadyrov plánuje podľa vlastných slov dovolenku a oddych po dlhej dobe vládnutia. Teraz však náhle zmenil rétoriku a nikam nejde. Špekuluje sa, čo vlastne krutovládca týmito vyjadreniami sledoval.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ramzan Kadyrov je vodca Čečenska, teda autonómnej republiky Ruskej federácie, už od roku 2007. Má povesť krutého vládcu, ktorý svoj ľud riadi tvrdou rukou a má vyhradený názor na ženy či členov LGBT+ skupiny, písali sme v marcovom článku o jeho osobe.

Jeden z najsilnejších mužov v Rusku bol prezidentovi Putinovi vždy nápomocný, nehovoriac o podpore od začiatku agresie na Ukrajine. Teraz, keď konflikt u nášho východného suseda trvá už takmer 200 dní, sa však z ničoho nič Kadyrov vyjadril o svojom konci vo funkcii, píše CNN Prima.

Totálna zmena rétoriky v rámci dvoch dní

V nedeľu obletel médiá jeho video odkaz, na ktorom spomínal, že už vládne veľmi dlho a prišiel jeho čas. Špekulovalo sa, čo vlastne týmito slovami sledoval, keďže na vládcu jeho typu bolo veľmi netradičné, aby odchádzal z funkcie počas vojenského konfliktu.

Ramzan Kadyrov a Vladimi Putin
Foto: Profimedia

O dva dni neskôr však prišiel s novými slovami. Spomínaný koniec a oddych musel ísť náhle na druhú koľaj, keďže najnovšie sa práve zaviazal Čečencom, že nikam neodchádza.

„Samozrejme, nemám právo len tak odísť. Ľud mi zveril vedenie regiónu. Je mojou svätou povinnosťou túto dôveru naplniť. Debatu o prestávke a dovolenke nechám na inokedy,“ cituje CNN Prima slová Kadyrova, ktoré zverejnil na opravu svojich predošlých vyjadrení.

Foto: SITA

Putinov hovorca, Dmitrij Peskov, ešte v nedeľu vyhlásil, že Kremeľ stále počíta s tým, že Kadyrov zostane na čele Čečenska.

Možno chce niečo od Putina

Odborníci sa zhodujú, že podobné vyjadrenia o neistote vo vládnutí či naznačovaní konca pôsobenia vo významnej funkcii sa v ruskej histórii diali v momente, kedy cheli daní vplyvní ľudia niečo od Putina, v prvom rade jeho pozornosť.

Ilustračná foto: SITA

„Som ohľadom toho skeptický. Podobné veci Kadyrov hovoril už aj v minulosti. Takéto vyhlásenia väčšinou prichádzajú, keď chce niečo od ruského prezidenta Vladimíra Putina, možno len to najmenšie vyjadrenie podpory,“ uviedol Ivan Klyszcz, odborník na Kaukaz z Inštitútu politických štúdií v Estónsku.

Najnovšie články