Foto: Profimedia

Vo veku 96 rokov zomrela vo štvrtok britská kráľovná Alžbeta II.

Oznámil to Buckinghamský palác. Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela pokojne vo štvrtok popoludní, bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Británie – na tróne bola 70 rokov, píše agentúra AFP. Vládla o sedem rokov dlhšie ako kráľovná Viktória. Na trón nastúpila 6. februára 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI.

Článok pokračuje pod videom ↓

Novým kráľom Spojeného kráľovstva sa stal v momente Alžbetinho úmrtia jej najstarší syn Charles (73). Agentúra AP poznamenala, že samotná korunovácia sa môže konať až o niekoľko mesiacov. Zatiaľ nie je známe, či si Charles zvolí oslovenie kráľ Charles III. (Karol III.), alebo nejaké iné.

Následníkom trónu sa stal kráľovnin vnuk, princ William

Vo vyhlásení Buckinghamského paláca sa uvádza, že nový panovník Charles a jeho manželka Camilla zotrvajú vo štvrtok večer na zámku Balmoral a do Londýna sa vrátia v piatok.

Lekári kráľovnej vyjadrili vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s jej zdravotným stavom. Na škótsky zámok Balmoral následne pricestovali členovia kráľovskej rodiny – princovia Charles, Andrew a Edward a princezná Anna, ako aj Alžbetin vnuk princ William. Na ceste do kráľovninho sídla je aj princ Harry.

Vlajka na Windsorskom zámku, ktorý bol kráľovninou hlavnou rezidenciou od roku 2011, bola stiahnutá na pol žrde, rovnako ako aj vlajka na Buckinghamskom paláci.

Najnovšie články