Foto: TASR/AP

Sled udalostí, ktorý bude nasledovať po smrti britskej kráľovnej Alžbety II., má kódové označenie Operácia London Bridge.

V tajných dokumentoch britskej vlády je opísaný presný postup toho, čo budú vládne orgány robiť v prípade úmrtia panovníčky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný 5.9.2021 a prešiel úpravami.

„Dokumenty ukazujú mimoriadnu úroveň zapojenia všetkých orgánov britskej vlády vrátane rozsiahlej bezpečnostnej operácie zameranej na zvládnutie bezprecedentných davov ľudí a dopravného chaosu,“ približuje Politico.

Významnú úlohu majú orgány britskej vlády i sociálne siete

Kráľovná Alžbeta II. a Meghan Markleová. Foto: Archív TASR

Podľa britského denníka The Guardian bude po úmrtí kráľovnej zohrávať významnú úlohu aj stratégia v prístupe k sociálnym sieťam. Webová stránka kráľovskej rodiny sa kompletne prefarbí na čierno. Bude tam len krátky oznam o tom, že kráľovná zomrela. Internetové stránky vlády aj všetky vládne účty na sociálnych sieťach budú zobrazovať čierny banner. Neurgentný obsah nebude zverejňovaný.

D-Day, D-Day+1 či kód „Unicorn“

O úmrtí panovníčky sa ako prví dozvedia predstavitelia vlády prostredníctvom telefónu. Osobný tajomník kráľovnej zatelefonuje premiérovi a oznámi mu, že Alžbeta II. zomrela. Telefonicky sa o smrti panovníčky dozvedia aj ostatní ministri a vysokopostavení štátni úradníci. Deň úmrtia kráľovnej je označený ako „D-Day“.

„D-Day+1“ označuje prvý deň po úmrtí kráľovnej. Princ Charles bude oficiálne vyhlásený za nového kráľa. O 15.30 h miestneho času príde predseda vlády s celým kabinetom na audienciu k novému panovníkovi.

V „D-Day+2“ bude rakva prevezená do Buckinghamského paláca. Ak kráľovná zomrie vo svojej rezidencii v Norfolku, bude do Londýna prevezená vlakom. Ak zomrie v Škótsku, úrady aktivujú operáciu „Jednorožec“ (Unicorn). V opačnom prípade bude aktivovaná operácia „Overstudy“ ktorá počíta s leteckým transportom.

Štátny pohreb Alžbety II. sa uskutoční až na desiaty deň (D-Day+10) vo Westminsterskej katedrále v Londýne. Napoludnie bude celá monarchia držať dve minúty ticha. Kráľovná bude pochovaná v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku svojho manžela princa Philipa, ktorý zomrel 17. apríla 2021.

Lekári 96-ročnej kráľovnej vyjadrili vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s jej zdravotným stavom a odporučili panovníčke zostať pod dohľadom zdravotníkov, oznámil Buckinghamský palác. Panovníčku trápia od vlaňajška zdravotné problémy, v dôsledku ktorých má problémy s chôdzou aj státím.

Uložiť článok

Najnovšie články