Foto: TASR/AP

Lavrov si za vyjadrenia o Ukrajine vyslúžil výsmech publika.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na medzinárodnej konferencii Raisina Dialog v Indii vyhlásil, že Rusko je vo vojne s Ukrajinou obeťou, za čo si od publika vyslúžil posmech. V sobotu to uviedla agentúra DPA, informuje TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Táto vojna, ktorú sa snažíme zastaviť a ktorá bola proti nám spustená so zneužitím ukrajinského obyvateľstva,“ začal vetu Lavrov, no zháčil sa, keď sa z publika začal ozývať pobavený smiech. Po krátkej prestávke minister pokračoval: „…ovplyvnila ruskú politiku aj v oblasti energetiky.“

Použil výraz „vojna“

Lavrov vyhlásil, že Rusko sa už viac nebude spoliehať na partnerov z krajín Západu a spoľahlivých spojencov v oblasti energetiky bude hľadať v Indii alebo v Číne. Hoci nešlo o prvú situáciu, keď Lavrov či iní ruskí predstavitelia pripísali zodpovednosť za konflikt na Ukrajine západným krajinám, šéf ruského rezortu diplomacie prvýkrát v tejto súvislosti použil výraz „vojna“.

Kremeľ totiž inváziu na Ukrajinu nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“ zameranou na „demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“. Televízia Sky News pripomína, že každoročná konferencia Raisina Dialog je jednou z mála medzinárodných akcií, na ktoré sú stále pozývaní predstavitelia Ruskej federácie. India s Ruskom udržuje blízke ekonomické i vojenské vzťahy, no zároveň vyhlasuje, že v otázke invázie na Ukrajinu chce zostať neutrálna.

Najnovšie články