Foto: Pixabay

Aj keď sa zdá, že vesmír je svojou nekonečnosťou takmer mŕtvolne tichý, nie je to v skutočnosti tak.

Vesmír ukrýva mnoho tajomstiev. V skutočnosti vieme povedať, že o ňom netušíme takmer nič. Zopár skutočností sa nám, ako ľudstvu za tých pár storočí jeho skúmania podarilo nazbierať. Jednou z nich je napríklad, že sa skladá z elektrónov, iónov a skrútených magnetických polí. Tieto častice sa nachádzajú v okolí Zeme, kde sa zdržiavajú v takzvaných Van Allenových pásoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Občas sa však stane, že tieto častice z pásov uniknú a dostanú sa do Zemskej atmosféry, čo môže spôsobiť neočakávaný dážď. Keď sa nabité častice dostanú do našej atmosféry vytvoria pískajúci chór. Vedci túto skutočnosť už dlhšie predpokladali, no potvrdiť zdroj pískania dokázali potvrdiť až teraz.

NASA Rocket Experiment Finds the Universe Brighter Than We Thought

Aaron Breneman, ktorý je autorom štúdie napísal, že pozorovanie detailného reťazca udalostí medzi chórovými vlnami a elektrónmi vyžaduje spojenie dvoch alebo viacerých satelitov. Preto trvalo tak dlho kým mohli vedci s istotou potvrdiť, že za pískajúcim chórom stoja práve nabité častice.

Ako uvádza portál sme.sk, vedci teda analyzovali dáta z niekoľkých satelitov. Jedným je cubesatelit, ktorý sa nachádza vo výške 500 kilometrov na Zemou. Ďalšie dáta čerpali z dvoch sond, ktoré v diaľke 21 tisíc kilometrov pozorujú Van Allenove pásy. Pre ľudstvo je veľmi dôležité, aby tieto dažde dokázalo predpovedať. Ich nepríjemnou vlastnosťou je, že okrem polárnych žiar dokážu spôsobiť aj výpadok satelitov a rôznych technológii na Zemi.

Pozri aj: NASA zverejnila ako znie vesmír. Pripomína desivé sci-fi či tajomné zvuky hlbokého oceánu

tech.sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články