Ilustračná snímka: Alan Rockefeller, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Stačila už jedna dávka a príznaky sa zlepšovali.

Už niekoľko rokov rôzne štúdie naznačujú, že magické huby, známe ako lysohlávky, majú medicínsky potenciál. To teraz potvrdzuje aj zatiaľ najväčšia štúdia, ktorá skúmala účinnú látku – psilocybín – na boj proti ťažkým depresiám. A výsledky sú mimoriadne sľubné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová štúdia publikovaná v časopise New England Journal of Medicine zahŕňala 233 pacientov, ktorí mali depresiu rezistentnú na liečbu. Znamená to, že najmenej dva spôsoby liečby antidepresívnami u nich nefungovali, uvádza portál Science Alert.

Nevedeli, akú dávku užili

V dvojito zaslepenom experimente boli pacienti rozdelení do troch skupín. Prvá dostala dávku 25 mg syntetického psilocybínu s názvom COMP360, druhá skupina dostala 10 mg dávku a tretia, kontrolná skupina, dostala 1 mg dávku drogy. Nikto, ani vedci a ani pacienti, nevedel, akú dávku dostávajú.

Táto štúdia, ktorá je doteraz najväčším klinickým testom o používaní psilocybínu na liečbu depresie rezistentnej na liečbu, preukázala, že jedna 25 mg dávka znižuje závažnosť symptómov účastníkov v porovnaní s kontrolnou skupinou,“ hovorí psychiater James Rucker z King’s College v Londýne.

Foto: unsplash

Zaujímavé bolo tiež zistenie, že medzi skupinami, ktoré užili 10 mg a 1 mg nebol žiadny významný rozdiel.

Mnoho nežiaducich účinkov

Vedci ale nemajú iba dobré správy. V skupine s 25 mg dávkou hlásilo až 84 % vedľajšie účinky ako bolesť hlavy, nevoľnosť a závraty počas troch mesiacov od užitia. Malá skupina pociťovala závažnejšie nežiaduce účinky vrátane dvoch hlásení sebapoškodzovania a dvoch samovražedných myšlienok.

V ďalších dvoch skupinách takisto opisovali nežiaduce účinky, aj keď menej ako v tej prvej. Vedci poznamenali, že aj keď budúce štúdie by mali byť obozretné, čo sa týka vedľajších účinkov, sú si istí, že subjektom takáto terapia pomáha.

Foto: Pixabay

Nemenej dôležité tiež bolo, že droga bola podávaná v miestnostiach navrhnutých tak, aby sa pacienti cítili pohodlne a počas celého účinku drogy, teda približne 6 až 8 hodín bol pri nich terapeut.

Vedci chcú teraz porovnávať účinky psilocybínu s najlepšími liekmi a spôsobmi liečby depresie, ktoré sú momentálne k dispozícii. Práve táto fáza by mala odhaliť, či je táto droga perspektívna pri masovej liečbe depresie.

Uložiť článok

Najnovšie články