Foto: Google mapy

Prostredníctvom Google máp si ich môžete pozrieť aj vy.

Vedci pred časom objavili viac ako 50 geoglyfov v severnom Kazachstane v Strednej Ázii, vrátane obrazca v tvare svastiky. Niektoré obrazce majú viac ako 2000 rokov. Podobné je možné nájsť roztrúsené aj po Európe.

Vedcov fascinujú už roky

Ako informuje web Live Science, vedcov už roky fascinujú desiatky symbolov, vrátane krížov a svastík roztrúsených po Kazachstane. Kazašské geoglyfy, ktoré boli opísané na archeologickej konferencii v Istanbule ešte v roku 2014, sú obrovské, merajú od 90 až do 400 metrov.

Foto: Google mapy

Diela vytvarované z hliny majú rôzne geometrické tvary vrátane štvorcov, krížov, kruhov a svastík. V staroveku bola svastika bežným vzorom a nemala žiaden politický podtón.

Ich účel nie je jasný

Pomocou špeciálnej datovacej techniky archeológovia zistili, že štruktúry boli postavené približne pred 2800 rokmi. Podľa niektorých zdrojov ale môžu byť staré až 8000 rokov. Vedci sa v tomto smere ale zatiaľ nezhodli. Ak by sa tvrdenia podarilo potvrdiť, mohlo by ísť o najstaršie štruktúry svojho druhu, informuje National Geographic.

Foto: NASA

Objavených bolo zatiaľ 50 štruktúr, odborníci si ale myslia, že by ich mohlo byť omnoho viac. V súčasnosti nie je celkom jasné, aký bol ich presný účel. Jeden z archeológov vyslovil domnienku, že geoglyfy slúžili ako horizontálne pozorovateľne na sledovanie pohybu vychádzajúceho slnka. Isté je, že neslúžili ako pohrebiská. Nepodarilo sa v nich totiž nájsť žiaden genetický materiál, ktorý by naznačoval, že tam bol niekto pochovaný.

Uložiť článok

Najnovšie články