Foto: NASA Earth Observatory/ Wanmei Liang

Jazero sa postupne napĺňa vodou.

Údolie smrti je najsuchším miestom v Severnej Amerike, napriek tomu sa v ňom ale vytvára zvláštne jazero. Po hurikáne Hilary, ktorý minulý rok priniesol do regiónu výdatné zrážky, sa v Badwater Basin objavila vodná plocha a hoci sa najprv zdalo, že postupne zmizne, teraz sa zdá, že sa opäť napĺňa.

Jazero v Údolí smrti a napĺňa

„Väčšina z nás si myslela, že jazero zmizne do októbra,“ uviedla vo vyhlásení NPS strážkyňa Národného parku Death Valley Abby Wines. Zatiaľ čo v auguste minulého roka dosiahlo jazero dĺžku 11,2 kilometra, šírku 6,4 kilometra a hĺbku 0,6 metra, postupne sa zmenšovalo, píše IFL Science. Prečo sa ale jazero na jednom z najsuchších miest na svete nečakane zväčšuje?

Môže za to atmosférická rieka, teda pohybujúci sa stĺpec skondenzovanej vodnej pary, ktorý sa po dopade na pevninu vyleje vo forme silného dažďa. V Badwater Basin sa ale v dôsledku tepla voda odparuje rýchlejšie, ako sa stíha vo forme dažďa dopĺňať.

Foto: NASA Earth Observatory/ Wanmei Liang

Spadlo rekordné množstvo zrážok

Atmosférická rieka však začiatkom tohto mesiaca spôsobila, že v Údolí smrti spadlo 38 milimetrov zrážok len za tri dni. Bežne tu pritom spadne len 50 milimetrov za celý rok. Časť tejto vody odteká aj do jazera.

„Rieka Amargosa, ktorá napája povodie z juhu, skutočne tečie a v posledných dňoch sme si všimli, že hladina vody naďalej stúpa,“ povedal strážca parku Matthew Lamar pre NASA Earth Observatory. Zmeny sa podarilo zachytiť aj na satelitných záberoch.

Uložiť článok

Najnovšie články