Vedci pred časom objavili viac ako 50 geoglyfov v severnom Kazachstane v Strednej Ázii, vrátane obrazca v tvare svastiky. Niektoré obrazce majú viac ako 2000 rokov. Podobné je možné nájsť roztrúsené aj po Európe.
Vedcov fascinujú už roky
Ako informuje web Live Science, vedcov už roky fascinujú desiatky symbolov, vrátane krížov a svastík roztrúsených po Kazachstane. Kazašské geoglyfy, ktoré boli opísané na archeologickej konferencii v Istanbule ešte v roku 2014, sú obrovské, merajú od 90 až do 400 metrov.

Diela vytvarované z hliny majú rôzne geometrické tvary vrátane štvorcov, krížov, kruhov a svastík. V staroveku bola svastika bežným vzorom a nemala žiaden politický podtón.
Ich účel nie je jasný
Pomocou špeciálnej datovacej techniky archeológovia zistili, že štruktúry boli postavené približne pred 2800 rokmi. Podľa niektorých zdrojov ale môžu byť staré až 8000 rokov. Vedci sa v tomto smere ale zatiaľ nezhodli. Ak by sa tvrdenia podarilo potvrdiť, mohlo by ísť o najstaršie štruktúry svojho druhu, informuje National Geographic.

Objavených bolo zatiaľ 50 štruktúr, odborníci si ale myslia, že by ich mohlo byť omnoho viac. V súčasnosti nie je celkom jasné, aký bol ich presný účel. Jeden z archeológov vyslovil domnienku, že geoglyfy slúžili ako horizontálne pozorovateľne na sledovanie pohybu vychádzajúceho slnka. Isté je, že neslúžili ako pohrebiská. Nepodarilo sa v nich totiž nájsť žiaden genetický materiál, ktorý by naznačoval, že tam bol niekto pochovaný.
Otrávil vlastných vojakov, nazývajú ho Hitlerom 19. storočia. Napoleon rozpútal v Európe krvavé jatky
Viktória bola na výcviku Národných obranných síl: Opísala, ako to tam vyzeralo a ktorý deň bol pre jej čatu najťažší
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania
Klobása či placky stoja aj 12 eur, novinkou je výhodné menu. Boli sme na trhoch v Bratislave, takéto sú tohtoročné ceny









Nahlásiť chybu v článku