Foto: NOAA Office of Ocean Exploration and Research (noaa.gov)

Žraloky sú neraz vnímané ako najnebezpečnejšie stvorenia ukrývajúce sa v oceánoch.

Môžu za to najmä rady ostrých zubov, ktoré sú obľúbenou témou mediálnych senzácií a hororových filmov. Ako však píše ScienceAlert, žraloky nie sú nesmrteľné vraždiace stroje a dôkazom je záber, na ktorom je možné vidieť, ako si na jednom zo žralokov pochutnáva hlbokomorská ryba.

Temný potravinový reťazec

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa vedcom podarilo vyhotoviť jedinečné zábery hlbokomorského žraloka sivého. Zdá sa však, že tu objavy nekončia, vedci sa totiž opäť vydali do hlbín a nezabudli vziať so sebou kamery a fotoaparáty. Práve vďaka tomu sa aj vy môžete stať svedkom toho, ako si skupinka hlbokomorských žralokov pochutnáva na mečiarovi obyčajnom a nielen to. Karta sa totiž obrátila a samotný žralok sa stal potravou pre iné hlbokomorské stvorenie.

Nečakaný objav

Organizácia US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) vyslala do hlbín malé vozidlo Deep Discoverer vybavené kamerou, vďaka ktorému sa podarilo získať skutočne jedinečné zábery. Zábery boli vyhotovené v hĺbke približne 450 metrov pod hladinou zhruba 130 kilometrov od pobrežia Severnej Karolíny. Pôvodným cieľom NOAA bolo nájsť potopený tanker SS Bloody Marsh, ktorý sa potopil ešte v roku 1943, namiesto neho však natrafili na desiatky hlbokomorských žralokov, ktoré si práve pochutnávali na pozostatkoch 2,5 metra dlhého mečiara obyčajného.

Niekoľko druhov žralokov na jednom mieste

Na mrcine si pochutnávalo hneď niekoľko druhov žralokov, napríklad žralok Centroscymnus owstonii, niekoľko tzv. žralokov ospalcov a na hostine sa objavil dokonca aj žralok Squalus clarkae, ktorý bol objavený len nedávno. Nájsť žraloky v tejto hĺbke nie je ničím nezvyčajným, zvyčajne krúžia a čakajú, či sa im ujde niečo pod zub. Aby sa dostali k potrave, sú žraloky schopné preplávať nemalé vzdialenosti.

www.archive.org Natural History Review [Public domain], via Wikimedia Commons

Mnohopilák americký

Čo stálo za skonom spomínaného mečiara obyčajného, nie je známe. Žraloky už z jeho tela stihli vyhrýzť poriadne kusy, nie je teda možné určiť, či ryba umrela následkom veku, choroby alebo pričinením človeka. Aj keď pohľad na kŕmiaci sa húf žralokov je jednoznačne fascinujúci, ešte zaujímavejšie je, keď sa na scéne objaví mnohopilák americký (Polyprion americanus). Mnohopilák totiž môže dorásť do úctyhodných rozmerov, jeho telo môže mať dĺžku až dva metre, je to samotár a zvyčajne sa ukrýva v podmorských jaskyniach alebo vo vrakoch lodí.

Tentoraz sa mnohopilák rozhodol, že si nenechá ujsť hostinu, no nezaujímal ho mŕtvy mečiar. Ako môžete vidieť na záberoch, zuby si brúsil na jedného zo žralokov.

sciencealert, NOAA
Uložiť článok

Najnovšie články