Ilustračné foto: See page for author [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Vedci podrobne preskúmali kostry z Modeny a prišli so zaujímavým tvrdením.

V roku 2009 objavili archeológovia v talianskej Modene pár dvoch kostier. Okamžite ich zaujala pozícia pozostatkov, ktoré sa navzájom držali za ruku. Netrvalo dlho a vďaka tomu dostali kostry pomenovanie „Milenci z Modeny“. Keďže kosti boli poškodené, nedalo sa zistiť ich pohlavie, no vo všeobecnosti sa predpokladalo, že išlo o muža a ženu. Vedci nás ale teraz, ako informuje denník The Guardian, vyvádzajú z omylu.

Kostry pochádzajú z približne 4. až 6. storočia nášho letopočtu. Aký vzťah medzi nimi bol, ale ostáva dodnes záhadou. No teraz sa vie, že ak aj to boli skutočne milenci, tak obaja boli muži.

Odhalila to nová metóda, pri ktorej vedci analyzovali proteíny zo zubnej skloviny. Svoj výskum zverejnili v Scientific reports Nature. Pravdepodobnejší vzťah medzi mužmi bol, že to boli súrodenci, bratranci alebo vojaci, ktorí spolu zahynuli v boji.


Spoluautor štúdie Federico Lugli z Bolonskej univerzity si myslí, že je nepravdepodobné, že by spolu pochovali dvoch milencov, ktorí otvorene prezentovali svoju homosexualitu.


Kostry sa v súčasnosti nachádzajú v sálach Občianskeho archeologického etnologického múzea v Modene. Zaujímavé je, že nie sú známe žiadne ďalšie hroby takéhoto typu. Ak boli pochované dve telá, ktoré sa navzájom držali, vždy išlo o muža a ženu. Toto zistenie tak kostrové pozostatky „Milencov z Modeny“ robí ešte pútavejším, záhadnejším a zaujímavejším.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )