Foto: Flickr/Rodrigo Tejeda

Alkoholické nápoje mezcal sú typické tým, že vo fľaši nájdete červa.

Ak si v pohostinstve vyberáte alkohol, v rade podobných fliaš vás môže upútať práve mezcal. Od iných alkoholov sa odlišuje najmä tým, že na dne fľaše nájdete červa. Čo je to ale za druh? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Túto otázku si položili aj vedci, ako píše portál Phys a v novej štúdii publikovanej v časopise PeerJ sa snažili identifikovať, o aký druh červa či larvy ide.

Aký je to červ?

Mezcal je alkoholický nápoj vyrobený z agáve a červ, ktorý sa tam pridáva, by sa mal na týchto rastlinách vyskytovať. Ide o červa motýľa skalného (Aegiale hesperiaris) alebo o larvu nočného motýľa Comadia redtenbacheri, ktorého populácia v posledných rokoch klesá? Alebo je to larva nosatca, či niečoho úplne iného?

Aby to vedci zistili, odobrali vzorky DNA z 21 rôznych komerčne dostupných mezcalov a pustili sa do pátrania. Vzorky získali z fliaš zakúpených v rokoch 2018 až 2022. Všetky larvy vyzerali veľmi podobne, niektoré boli biele, iné ružové. Z 21 lariev sa ukázalo 18 vhodných na analýzu DNA.

Foto: Akito Y. Kawahara

Je ich málo

Výsledky boli trochu neočakávané. Existuje totiž asi 63 druhov lariev, ktoré sa konzumujú v Mexiku. Avšak vedci zistili, že vo všetkých fľašiach bol iba nočný motýľ Comadia redtenbacheri. Tento druh je populárny a jeho pridávanie je motivované aj názormi, že ide o afrodiziakum.

Trend konzumácie tohto nočného motýľa ale vplýva na jeho populáciu, ktorá klesá. Vedci preto vyvíjajú metódy, ako tieto červy chovať v zajatí, aby sa uspokojil dopyt a hlavne, aby netrpela príroda znižovaním ich počtu.

Najnovšie články