Foto: TASR/AP

Experti poukázali na výhody výsadby stromov z rodu Inga.

Vedci chcú v Brazílii podporiť projekt na výsadbu stromov z rodu Inga s cieľom zastaviť odlesňovanie. Experti dúfajú, že vďaka tomuto projektu malí vlastníci prestanú pôdu predávať veľkým spoločnostiam a uvedomia si, že vďaka stromom si môžu dobre zarobiť.

„Je to do značnej miery zázračný strom, pretože niektoré jeho druhy dokážu úžasné veci,“ uviedol Toby Pennington z britskej University of Exeter. „Dokážu rásť naozaj veľmi rýchlo aj vo veľmi, veľmi chudobnej pôde, kde bol predtým dažďový prales,“ dodal na margo stromov, ktoré dokážu viazať atmosferický dusík do pôdy. „Takisto majú plody, ktoré sú jedlé a predávajú ich na trhoch v Latinskej Amerike,“ povedal.

Listy sú využiteľné ako potrava pre dobytok a drevo je vhodné na kúrenie. Pennington tiež uviedol, že vďaka fixácii dusíka a množstvu spadnutých listov vzniká mulč, čo znamená, že farmári môžu pod stromami pestovať plodiny, ktoré nepotrebujú veľa hnojiva a herbicídov.

Saulo de Souza z Instituto Ouro Verde povedal, že takéto plantáže by boli dobrým domovom aj pre voľne žijúcu zver, zvýšili by tiež priepustnosť pôdy a znížili by jej eróziu. „Je veľmi dôležité ponúkať nové možnosti a ekologické technológie, ktoré môžu pomôcť malým poľnohospodárom. Rodinné farmárčenie zohráva rozhodujúcu úlohu v celosvetovej produkcii potravín. V Brazílii takto vyprodukujú až 70 percent skonzumovaného jedla,“ objasnil.

Súčasná politická situácia v krajine však vedcom a mimovládnym organizáciám, ako napríklad Instituto Ouro Verde, ich prácu a boj proti odlesňovaniu skôr komplikuje.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )