Foto: Archív TASR/AP

Amazonský prales dostane 500 miliónov dolárov.

Darcovia z celého sveta prisľúbili ďalších 500 miliónov dolárov na programy zamerané na ochranu tropických dažďových pralesov v Amazónii a iných oblastiach sveta. Oznámila to v pondelok kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorú citovala agentúra AFP.

Uvedenú sumu spoločne venujú Svetová Banka (SB), Medziamerická rozvojová banka (IDB) a environmentálna organizácia Conservation International (CI). Toto oznámenie sa zrodilo na podujatí venovanom ochrane dažďových pralesov, ktoré sa konalo v rámci pondelkového klimatického summitu OSN v New Yorku. Na podujatí sa zúčastnili viacerí svetoví lídri vrátane Emmanuela Macrona a prezidentov Čile, Kolumbie a Bolívie. Medzi účastníkmi chýbal brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Foto: TASR/AP

Organizátor klimatického summitu, generálny tajomník OSN António Guterres, predtým oznámil, že 66 krajín sveta je odhodlaných dosiahnuť do roku 2050 stav takzvanej uhlíkovej neutrality. Podstatou uhlíkovej neutrality je dosiahnutie stavu, keď sa množstvo emisií oxidu uhličitého vypustených na území daného štátu zároveň pohltí prírodnými procesmi do ekosystémov na súši alebo v oceánoch.

Finančná pomoc na ochranu dažďových pralesov v Amazónii prichádza po období rozsiahlych lesných požiarov, ktoré dostali do pozoru celú planétu. Brazília ešte koncom augusta odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral „o svoju krajinu a svoje kolónie.“

Foto: TASR/AP

Pomoc horiacemu amazonskému pralesu podali aj mnohé ochranárske organizácie, neziskové organizácie či svetové celebrity. Organizácia podporovaná známym hercom Leonardom DiCapriom, Aliancia Zeme, darovala na pomoc s bojom proti požiarom, ktoré vypukli v Amazonskom pralese 5 miliónov dolárov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )