Foto: Youtube (Michael McIntee )

Zlato je na Zemi veľmi hodnotná surovina, ktorá sa jedným kilom rovná sume 35-tisíc eur.

Pokiaľ máte dostatok zlata, nemáte si na čo sťažovať. Ale aby ste to zlato získali, máte dve možnosti. Jedna je, že ho kúpite a druhá, že sa budete vŕtať v baniach tak dlho, kým nejaké nenájdete. V súčasnosti je ho veľké množstvo aj vo vesmíre, a to po tom, čo sa zrazili dve neutrónové hviezdy, ktoré od nás boli vzdialené 130 miliónov rokov. Ich kolízia bola tak masívna, že svetelné aj gravitačné vlny z výbuchu zaznamenali na gravitačno-vlnovom observatóriu, známom ako LIGO, spravovanom vedcami z NASA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Astrofyzik Paul Hertz povedal: „Toto je skutočne vzrušujúca veda. Mali sme možnosť pozorovať prvýkrát v histórii svetelné a gravitačné vlny vytvorené jednou udalosťou. Pozorovanie svetelného zdroja gravitačných vĺn pomohlo odhaliť detaily, ktoré by sme len zo samotných gravitačných vĺn nespozorovali.“ Gravitačné vlny boli prvýkrát pozorované na LIGO v roku 2015. Vedci, ktorým sa to podarilo získali tento rok Nobelovu cenu za fyziku.


Observatórium bolo však schopné monitorovať len gravitačné vlny, ktoré pochádzali z kolízie dvoch čiernych dier. Posledný objav bol zároveň prvým razom, kedy vedci pozorovali neutrónové hviezdy. Neutrónová hviezda je vesmírny objekt, ktorý vznikne po výbuchu supernovy. Je to degenerovaná hviezda z neutrónového plynu, teda ide o záverečné štádium vývoja hmotných hviezd.

Výkonný riaditeľ LIGO, David Reitze povedal: „Toto je udalosť, na ktorú sme všetci čakali. Zlúčené neutrónové hviezdy produkujú obrovské množstvo svetla, pretože po ich náraze vznikne hromada horúcich trosiek. Zlúčené čierne diery po náraze pohltia akúkoľvek hmotu v ich okolí, takže v takom prípade sa na svetelnú šou tešiť nemôžeme.

Vedci sa domnievajú, že po náraze dvoch hviezd vznikne explózia, ktorej súčasťou sú pozostatky zlata, platiny a olova. Už roky vedci vedia, že takéto masívne udalosti sú vesmírny zdrojom ťažkých kovov. Vedci tvrdia, že táto konkrétna zrážka vytvorila toľko zlata a uránu, že ich hodnota dosahuje desaťnásobok toho, čo máme na Zemi. Je síce vzdialené 130 miliónov rokov, no pokiaľ máte veľa času a zídu sa vám drobné navyše, určite nie je zlý nápad vymyslieť spôsob, ako za nimi cestovať.

Pozri aj: Nobelovu cenu za fyziku získal objav, ku ktorému sa Hawking vyjadril, že ide o prelomový okamih v dejinách vedy

ladbible.com, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články