Foto: Wikimedia (Tim18)

Vedci datujú objavy až do dôb Čingischána.

Archeológom sa podarilo učiniť tieto významné objavy na umelo vytvorenom jazere, ktoré je súčasťou Sajansko-šušenskej vodnej elektrárne na rieke Jenisej. Datujú ich do čias, kedy mal po Zemi chodiť Ježiš a sú prezývané aj ako malá ruská Atlantída, keďže ide o pozostatky starobylej civilizácie, ktoré boli objavené pod vodou.

Čo je najzaujímavejšie, je však fakt, že okrem húnskych pokladov sa tu našla aj múmia patriaca žene, ktorú si celkom zjavne civilizácia, ktorá na tomto území prebývala, ctila. Múmiu prezývajú Spiaca krásavica, podľa notoricky známej rozprávky. Múmia bola pochovaná spoločne s húnskymi pokladmi. Tie mali podľa Siberian Times zahŕňať najrôznejšie predmety od húnskej vázy až po čínske zrkadlo.

Nález vďaka vodnému dielu

Múmiu sa podarilo objaviť vďaka tomu, že na tomto mieste každý rok klesne hladila vody o 15 metrov, a tak odhalí rôzne tajomstvá prastarej Sibíri. Vedci však boli prekvapení, že múmia je v tak dobrom stave, obzvlášť, pretože činnosť vodnej elektrárne ju mohla veľmi ľahko narušiť. Sajansko-šušenská vodná elektráreň je nielen najvýkonnejším zariadením svojho druhu v celom Rusku, no zároveň ide o jednu z najväčších vodných elektrární na svete.

Wikimedia (Alexandr Kryazhev)

Je navrhnutá tak, aby odolala aj veľmi veľkým zemetraseniam, ktoré sú na Richterovej stupnici značené magnitúdou 8,0 až 8,9. Je prekvapivé, že múmia odolala najmä rokom 1978 až 1985, kedy bola započatá prevádzka tohto vodného diela. Vodná elektráreň v týchto rokoch zažila aj niekoľko závažných porúch, no tá najzásadnejšia sa odohrala v roku 2009, kedy sa dostal voda do pracovnej haly elektrárne a zabila 75 ľudí. Išlo pritom o najväčšiu ruskú haváriu v dejinách vodnej energetiky.

Šľachtičná alebo kňažka

Potom, ako archeológovia vytiahli múmiu, vznikli domnienky, že by mohlo ísť o ženu vznešeného pôvodu. Vedci si to myslia kvôli pokladom, ale aj kvôli veľmi kvalitnému oblečeniu, v ktorom bola pochovaná. Portál Tech Focus však upozorňuje, že Húni si svoje ženy ctili, napriek tomu, že v ich spoločnosti nevládol matriarchát. Podľa istých domnienok by tak mohlo ísť aj o miestnu kňažku.

livescience.com
Uložiť článok

Najnovšie články