Ilustračná foto: Unsplash (Gregory Pappas)

Zlé sny a nočné mory nie sú ničím príjemným. A to nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Žiaľ, nevyhneme sa im a z času na čas sa takmer každý z nás prebudí spotený a so zlým pocitom, ktorý po sebe zlý sen zanechal. Vedci však tvrdia, že zlé sny majú svoj význam a sú pre nás užitočnejšie, ako by ste si mysleli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zlé sny nemusia byť až také zlé

Je samozrejmé, že nikto z nás nechce prežívať nepríjemnosti, a to ani v snoch. Občas nám však zlé sny narušia pokojný spánok a nám neostáva nič iné, len sa pokúsiť s tým vyrovnať. Ako však uvádza portál BBC, vedci si myslia, že zlé sny sú omnoho užitočnejšie, ako by mohlo na prvý pohľad zdať. Strach, ktorý prežívame v spánku počas snenia, nám totiž pomáha pripraviť sa na náročné situácie, ktoré zažívame počas bdenia v realite.

Vedci zo Švajčiarska a USA sa rozhodli, že preskúmajú spôsob, akým rôzne sny vplývajú na náš mozog. Ich zistenia sú vskutku zaujímavé, ukázalo sa totiž, že ak sa nám snívajú zlé sny, mozog následne dokáže efektívnejšie reagovať na strach, ktorý prežívame v realite.

Ilustračná foto: Pexels

Vedci však varujú, že je dôležité rozlišovať medzi zlým snom a nočnou morou. Kým zlé sny našu reakciu na strach zefektívňujú, nočné mory môžu mať celkom opačný účinok. Pokiaľ ide o zlé sny, tie môžu mať podľa vedcov dokonca terapeutický účinok a môžu byť využité pri liečbe úzkostných stavov.

Pomáhajú nám zvládať strach v realite

Dôležité však je, aby bol sen primerane strašidelný, nie však traumatizujúci. Ak je sen traumatizujúci, jedinca na realitu nepripraví a nepomôže mu lepšie zvládať strach, ba práve naopak. Zlý sen nemusí nijak výrazne narúšať spánok, kým nočné mory môžu spôsobiť nespavosť a zapríčiniť ďalšie zdravotné ťažkosti súvisiace s nekvalitným spánkom.

Ilustračná foto: Unsplash

Vedci skúmali priamo v laboratóriu spánok a sny 18 jedincov, pričom ďalších 89 si viedlo o snoch podrobné denníky. Zaznamenávalo sa, ako sú prepojené pocity pociťované počas snenia s emóciami, ktoré prežívajú jedinci za bdelého stavu.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Human Brain Mapping a ukázalo sa, že strach pociťovaný v snoch pomáhal subjektom lepšie zvládať strach, s ktorým sa museli vyrovnávať následne počas dňa. Ak sa človeku počas noci sníval zlý sen, tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za zvládanie strachu, fungovala po prebudení efektívnejšie. Zlé sny teda pôsobia ako istá forma prípravy na realitu. Navyše, čím viac sa subjektom snívali zlé sny, tým bola aktivita v danej časti mozgu vyššia.

BBC, Scitech Daily

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články