Ilustračné foto: Unsplash

Vedci pozorovali osirelú veľrybu, ktorú si adoptoval delfín.

V roku 2014 si vedci všimli samičku delfína, ktorá sa starala o dvojicu mláďat. Jedno z nich bolo jej biologické a druhé bolo mláďaťom veľryby známej ako elektra tmavá alebo Peponocephala electra. Portál Independent upozorňuje, že vedci tento nezvyčajný úkaz zaznamenali vo Francúzskej Polynézii. Takúto trojicu môžme v divočine vidieť len veľmi zriedkavo.

To sa netýka len oceánu, ale živočíšnej ríše vo všeobecnosti. Matka delfína je zvyknutá starať sa len o jedno mláďa. Adopcia ďalšieho mláďaťa tak bol veľkým prekvapením aj pre vedcov. Veľryba, ktorá plávala v spoločnosti mláďaťa delfína sa správa ako delfín. Tiež sa bežne socializuje s ostatnými mladými jedincami delfínov a vyzerá, že do komunity výborne zapadá.

Unsplash

Úlohu zohralo viacero faktorov

Vedci tomuto tomuto prípadu zasvätili štúdiu, ktorú publikovali v časopise Ethymology. Tu sa zmienili, že k adopcii mohla prispieť osobnosť a neskúsenosť mladej matky. Úspech zrejme zabezpečilo aj to, že mláďa sa samo angažovalo a tak adopcia prebehla celkom prirodzene. Tento vzťah medzi mláďatami a ich matkou vydržal až tri roky. Biologické mláďa zmizlo približne po roku a pol za nevyjasnených okolností. Adoptované mláďa sa odpojilo približne vo veku, kedy by tak spravilo aj za bežných okolností.

independentc.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )