Foto: Wikimedia (Barry Peters)

Prítomnosť tohto žraloka v severných moriach je extrémne nevídaná.

Predátor bol podľa portálu Daily Mail spozorovaný v Keltskom Mori, približne 160 kilometrov od írskeho pobrežia. Identifikovala ho podľa typickej plutvy dvojica morských biológov, ktorí sa v danej oblasti nachádzali. Spozorovať v tomto kúte planéty kladivohlavého žraloka je naozaj mimoriadne nevídané, no do roku 2050 by mohlo ísť o bežnú situáciu.

Teplota morí sa dvíha a tak tieto žraloky budú počas letných mesiacov vyhľadávať chladnejšie prostredie. V skutočnosti sa však miestni nemajú čoho obávať. História totiž neeviduje jediný smrteľný útok tohto žraloka na človeka, avšak Wikipedia hovorí o 17 nevyprovokovaných útokoch od 16. storočia do dnes. Žiaden z nich však nemal fatálne následky.

Viac žralokov v Európe

Príchod kladivohlavého žraloka do severoeurópskych morí však môže znamenať, že v budúcnosti sa okolie britských ostrovov musí pripraviť aj na prítomnosť žraloka modrého, ktorý je považovaný za najbezpečnejšieho tvora v oceáne, kde tvorí vrchol potravového raťazca. Táto situácia však zatiaľ v britských vodách aktuálna nie je.

Wikimedia (Halibut Thyme)

Kladivohlavý žralok, ktorý dorastá do dĺžky šiestich metrov sa prirodzene vyskytuje v tropických vodách, ako napríklad v Karibiku či v okolí západnej Afriky. Do chladnejších oblastí migruje v letných mesiacoch.

Teplota morí stúpa

Podľa expertov sa mohol tento samotár stratiť, no tiež nie je vylúčené, že na toto miesto cielene migroval kvôli optimálnym teplotám vody. Iní zas ale podľa Daily Mail tvrdia, že neexistuje žiaden dôvod na to, aby tu tieto žraloky neboli. A aj keď je to síce neobvyklé, nie je to nepravdepodobné. Teploty v Keltskom mori za posledných 20 rokov stúpli približne o 2,5°C v priemere a preto prítomnosť druhov zvyknutých na teplejšie či dokonca tropické podmienky nie je prekvapivá.

Toto, pochopiteľne, neznamená, že by sa severná Európa mala pripraviť na žraločiu inváziu. Rozhodne však musíme dbať na to, že jedným z mnohých následkov klimatických zmien je aj zmena ekosystému, ktorý sa bude novým podmienkam prispôsobovať.

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )