Foto: wikimedia commons

Keplerova družica pred časom zachytila signál prichádzajúci z obývateľnej zóny.

Vedci neustále usilovne skúmajú obývateľnú zónu vo vesmíre. Vzhľadom na to, že v nej prevládajú priaznivé podmienky pre život, nevzdávajú sa nádeje, že raz natrafia na planétu podobnú tej našej.

Exoplanéta G 9-40b

Ako informuje portál Science Daily, Keplerova družica nedávno zachytila signál prichádzajúci z obývateľnej zóny vesmíru. Tvrdenie neskôr potvrdil spektrograf s názvom HPF- Habitable-zone Planet Finder, ktorý vylúčil, že by išlo len o ďalšiu hviezdu alebo iný vesmírny objekt. O objave informovali vedci prostredníctvom odborného časopisu Astronomical Journal a uvádzajú v ňom, že exoplanéta dostala pomenovanie G 9-40b a je približne dvakrát väčššia ako Zem. Veľkosťou ju prirovnávajú k Neptúnu a dodávajú, že obieha okolo hviezdy vzdialenej približne 100 svetelných rokov od Zeme.

Planétu sa podarilo zachytiť vďaka tomu, že počas toho, ako obiehala okolo hviezdy sa pozmenilo svetlo, ktoré hviezda vyžaruje. Domnienku potvrdil nielen HPF systém, ale aj to, že sa zmeny opakovali každých šesť pozemských dní. Objav je pre vedcov o to viac vzrušujúci, že ide o jednu z 20 najbližších planét v obývateľnej zóne, aké sa doteraz podarilo zachytiť. Navyše, planéta G 9-40b je skvelým kandidátom na ďalšie prieskumy, najmä na skúmanie atmosféry a jej zložiek za pomoci ďalších teleskopov a družíc. Ďalším krokom bude napríklad určiť, či exoplanéta pozostáva primárne z plynu alebo zo skál.

Foto: unsplash/ Alexander Andrews

Vedci skúmajú okolie bielych trpaslíkov

Zdá sa teda, že systém HPF je účinný. Spustený do plnej prevádzky bol ešte v roku 2018 ako súčasť observatória McDonald a ako napovedá jeho názov, jeho cieľom je vyhľadávanie a charakterizovanie planét nachádzajúcich sa v obývateľnej zóne. Cieľom HPF je najmä hľadanie planét, ktoré na svojom povrchu dokážu udržať vodu v tekutom skupenstve.

HPF sa momentálne zameriava najmä na prehľadávanie okolia neďalekých hviezd, tzv. M trpaslíkov alebo bielych trpaslíkov, čo sú hviezdy s nízkou alebo strednou hmotnosťou. Tie sa vo vesmíre vyskytujú pomerne bežne a existuje relatívne veľká pravdepodobnosť, že sa v ich okolí podarí objaviť exoplanétu.

Aby vedci doteraz získané údaje potvrdili, porovnávali ich s údajmi získanými observatóriom Apache Point Observatory v Novom Mexiku a z observatória Lick, kde údaje zachytil teleskop Shane. Observatórium Apache Point Observatory pritom využíva precíznu fotometrickú techniku, ktorá môže pomôcť detailnejšie určiť parametre nového objavu, v tomto prípade exoplanéty.

Science Daily
Uložiť článok

Najnovšie články