Foto: twitter.com/Parissurunfil‏

Parížania ostali šokovaní, keď začiatkom týždňa objavili na brehu rieky Seina vyvrhnutú veľrybu.

Okoloidúci boli šokovaní, pretože to, čo videli, vyzeralo ako skutočný vorvaň v strede mesta. Okolo vorvaňa sa dokonca zhromaždili aj „forenzní vedci“, aby tvora bližšie preskúmali. Bol to zvláštny pohľad pre okoloidúcich.

Čo sa v skutočnosti dialo? Mohol sa vorvaň skutočne preplaviť po Seine až do mesta a akýmsi zázrakom tu uviaznuť? Nuž, napriek tomu, že vorvaň vyzerá skutočne realisticky a výjav je celkom presvedčivý, zrejme nie.

Ide totiž o umeleckú inštaláciu. 17 metrové dielo vo forme vorvaňa bolo vytvorené cez noc skupinou ľudí, ktorá si hovorí Captain Boomer Collective. Skupina umelcov z Belgicka toto dielo vytvorila, aby upozornili na to, ako ľudia ničia svoje životné prostredie. Umelci dokonca zašli tak ďaleko, že v okolí výtvoru vytvorili zápach ponášajúci sa na pach mŕtvej veľryby.

Na svojej webovej stránke napísali: „Sochu sme sem umiestnili cez noc a pridali sme krv a zápach. Ráno sme mŕtvolu oplotili, aby sme udržali ľudí ďalej. Okolo sochy sme vytvorili približne sedem metrový okruh. Vo vnútri tohto kruhu hrajú herci svoju úlohu a vyvrhnutá veľryba je skutočnosťou. Sú to vedci a predstavitelia fiktívnej organizácie s názvom the North Sea Whale Association (Asociácia veľrýb Severného mora).“

Projekt bol natoľko presvedčivý, že množstvo ľudí uverilo tomu, že ide o skutočného vorvaňa. Jeden z obyvateľov Paríža sa pre noviny The Mirror vyjadril nasledovne: „Som z toho veľmi smutný, pretože ak zviera ako toto opustí Atlantický oceán a skončí tu, znamená to, že tu je nejaký problém. Myslím si, že to je naša chyba.“

Hold the press… Sperm whale washes up in Paris…

Sperm whale washes up in Paris. Well, not quite — the open-jawed, plastic replica of a sperm-whale was beached on the Seine quayside, in the heart of the French capital, by a collective of Belgian artists in a bid to lure tourists and prompt questions on environmental issues.

Posted by AFP News Agency on Sonntag, 23. Juli 2017

Cieľom projektu bolo upozorniť na to, aký dopad na životné prostredie má ľudská činnosť vo všeobecnosti. Taktiež mal ale upozorniť na to, nakoľko sú našou činnosťou ohrozené aj veľryby. Vorvane v súčasnosti patria medzi ohrozený druh, keďže ich počet kvôli lovu veľrýb neustále klesá.

To, že by sa vorvaň preplavil po Seine do Paríža je veľmi nepravdepodobné, bohužiaľ ich však možno nájsť vyvrhnuté na plážach Severného mora čoraz častejšie. Projektový manažér britského programu UK Cetacean Strandings Investigation Programme, Rob Deaville, sa vyjadril, že na britských pobrežiach, hlavne v okolí Severného mora, sa každoročne nájde od dvoch do päť vyvrhnutých vorvaňov. Minulý rok došlo dokonca k masovej udalosti, kedy bolo v priebehu mesiaca na pobrežiach nájdených veľké množstvo vorvaňov.

Pozri aj: Na pobreží Nórska našli mŕtvu veľrybu. Keď ju rozrezali, zistili desivú vec, ktorá ju zabila

iflscience
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy