Foto: Profimedia

Je to vôbec najväčší prípad uviaznutia veľrýb v Tasmánii.

Pri záchrane uviaznutých grínd, morských cicavcov príbuzných delfínom, v austrálskej Tasmánii narazili záchranári na ďalšiu skupinu. Od pondelka tak na západnom pobreží ostrova objavili už odhadom 470 jedincov. Je to vôbec najväčší prípad uviaznutia veľrýb v Tasmánii, píše spravodajský portál BBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Novú skupinu objavil v utorok vrtuľník zhruba 10 kilometrov od prvej. Predpokladá sa, že patria do jednej skupiny. Väčšina z 200 grínd v novoobjavenej skupine zrejme v plytkých vodách zahynula, uviedli v stredu tasmánski predstavitelia. Záchranári sa snažia pomôcť všetkým preživším jedincom.

Zomrelo už 380 jedincov

Z prvej skupiny 270 grínd už zomrelo prinajmenšom 90 jedincov. Záchranárom sa tiež v utorok podarilo dostať 25 grínd do mora, niektoré však príliv znova priviedol k pobrežiu a ony znovu uviazli. Záchranári dúfajú, že sa im v stredu podarí dostať do mora viac týchto morských živočíchov. Celkovo ich aj s druhou skupinou zahynulo už 380, informovala agentúra AP.

Zatiaľ je stále neznáme, čo grindy priviedlo k brehu, vedci však tvrdia, že majú mimoriadne silné sociálne väzby. Grindy patria medzi druhy, ktoré najčastejšie uviaznu na brehu. Dokážu dorásť do dĺžky sedem metrov a majú hmotnosť do troch ton.

Austrálska antarktická divízia preveruje, či spomínané uviaznutie grínd je najväčšie v Austrálii v histórii záznamov. Viac ako 80% takýchto prípadov je z Tasmánie. V minulosti najviac grínd uviazlo v Tasmánii v roku 1935, keď na pobreží skončilo 294 jedincov. Posledné masové uviaznutie sa odohralo v roku 2009 so zhruba 200 grindami.

Uložiť článok

Najnovšie články