Foto: SITA/AP

Smutný deň pre práva žien.

Poľský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že zákon povoľujúci vykonávanie interrupcií v prípade poškodeného plodu je protiústavný. Verdikt oznámila predsedníčka súdu Julia Przylebská. Rozhodnutie súdu znamená zákaz umelého prerušenia tehotenstva v prípade zistenia, že ide o poškodený plod, informovala agentúra AP.

Poľsko má jednu z najprísnejších legislatív

Poľská legislatíva týkajúca sa interrupcií bola aj predtým jednou z najprísnejších v Európe, pričom až doteraz pripúšťala interrupciu len v prípade znásilnenia, ohrozenia života matky alebo vážneho poškodenia plodu. Predmetný zákon vstúpil do platnosti v roku 1993.

Foto: SITA/AP

Návrh na zákaz interrupcií v prípade poškodenia plodu podali pravicoví poslanci, podľa ktorých je ukončenie tehotenstva v tomto prípade v rozpore s ústavou, ktorá zaručuje ochranu života každej ľudskej bytosti.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v reakcii na verdikt súdu na Twitteri napísala, že ide o „smutný deň pre práva žien“. „Odstránenie (právneho) základu pre takmer všetky legálne interrupcie v Poľsku je v podstate ich zákazom a porušením ľudských práv,“ uviedla na sociálnej sieti. Takýto krok poľskej justície bude podľa jej slov viesť k tomu, že Poľky budú cestovať za interrupciami do zahraničia alebo podstupovať nelegálne zákroky.

Do ulíc vyšli protestujúci

Niekoľko stoviek demonštrantov protestovalo v piatok do skorých ranných hodín v poľskej metropole Varšava proti takmer úplnému zákazu legálnych interrupcií, ktorý vo štvrtok schválil ústavný súd. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Foto: SITA/AP

Niekoľko stoviek ľudí vo Varšave neuposlúchlo zákaz verejných zhromaždení viac než desiatich osôb počas pandémie nového koronavírusu a vo štvrtok večer začalo protest pred ústavným súdom. Protestujúci potom pochodovali k sídlu konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Polícia však neskôr davu zatarasila cestu, keď sa pokúšal dostať k domu lídra PiS Jaroslawa Kaczyňského, čo vyústilo do menších potýčok.

Menšie protesty sa konali aj v iných poľských mestách, uviedli miestne médiá. Nesúhlas s rozhodnutím ústavného súdu vyjadrili mnohé organizácie na ochranu slobodnej voľby žien a opoziční politici. Aj keď rozhodnutie zakázať interrupcie z dôvodu poškodenia plodu urobil ústavný súd, mnohí ľudia mimo vládnej strany si myslia, že tento súd konal ako spolitizovaný orgán pod vplyvom PiS.

Uložiť článok

Najnovšie články