Ilustračné foto: Pexels

Dirofilarióze sa dá predísť v rámci podávania preventívnych prípravkov.

Nielen ľudia, ale aj ich domáci miláčikovia pociťujú zmeny klimatických podmienok. Dirofilarióza je ochorenie, ktoré je s nimi späté a aj na Slovensku sa objavuje čoraz častejšie.

Dirofilariózu prenášajú komáre, tie nasajú krv od nakazeného hostiteľa, upozornil na to Startitup. Pri uštipnutí sa v tele psa usídli larva, ktorá sa mu dostane až do srdca, kde dospeje na niekoľkocentimetrového červa a spôsobuje vážne problémy, píšu tvnoviny.sk.

„Dirofilarióza sa vyskytuje v dvoch formách, a to Dirofilaria immitis (srdcová forma) a Dirofilaria repens (podkožná forma ochorenia). Obe formy majú rovnaký spôsob prenosu. Počas vývinových štádií sa z larvy vyvíja dospelý parazit,“ informuje Veterinárna klinika Kelovet na sociálnej sieti.

„Tomuto ochoreniu sa dá veľmi jednoducho predísť v rámci podávania preventívnych prípravkov s obsahom moxidectinu. Avšak liečba ochorenia je veľmi náročná a zdĺhavá, preto vám odporúčame voliť ektoparazitárne ošetrenie obsahujúce Moxidectin,“ upozorňuje klinika.

Výskyt je častejší na juhu

Výskyt dirofilariózy je častejší skôr na juhu krajiny. Veterinári v Hurbanove, Komárne či v Nových Zámkoch sa s ochorením stretávajú ešte bežnejšie, spomína veterinárka Barbora Kelemenová z Nitry pre tvnoviny.sk. Ochorenie sa kedysi objavovalo iba v južnej Európe. Komáre sa však vplyvom klimatických zmien začali tlačiť z juhu na sever.

„Ja na veterine pracujem päť rokov. Na začiatku sme mávali tak jeden prípad ročne. Minulý rok sme len v lete mali šesť nakazených psíkov. Výrazne to stúplo za krátku dobu,“ vraví Kelemenová.

Uložiť článok

Najnovšie články