Foto: Profimedia

Už čoskoro si diváci budú môcť pozrieť film o tragickej udalosti, ktorá Slovensko navždy zmenila.

Už je to takmer 5 rokov, čo Slovenskom otriasla tragická vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny. Vo filme, ktorý svetlo sveta uzrie už čoskoro, tvorcovia odhaľujú nové skutočnosti, dôkazy a exkluzívne informácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Film si v kinách budeme môcť pozrieť už 23. februára 2023

Ako informuje web Aktuality, koprodukčný dokumentárny film s názvom Kuciak: Vražda novinára sprostredkuje divákom aj doteraz nezverejnené svedecké výpovede, dôkazy, exkluzívne informácie a materiály, ku ktorým slovenská verejnosť doposiaľ nemala prístup. Film si už mohli pozrieť diváci počas premiéry 1. mája 2022 na kanadskom filmovom festivale Hot Docs, ale aj na festivale v Karlových Varoch, kde sa dočkal búrlivých ohlasov. Premiéru v slovenských kinách bude mať 23. februára 2023.


Krvavá vražda sa odohrala v roku 2018 vo Veľkej Mači. Telo 27-ročného Jána Kuciaka našla polícia tvárou dolu pri vchode, v hrudníku mal dve strelné rany. Vrah zastrelil aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ranu jej vypálil do hlavy. Jej telo našla polícia v kuchyni. Mladá dvojica mala pred sebou celú budúcnosť, čoskoro sa mali zosobášiť. Namiesto svadby sa ale konal pohreb.

Je dôležité, aby sa na ich príbeh nezabudlo

Jednou z kľúčových postáv filmu je novinárka Pavla Holcová, ktorá s Jánom Kuciakom spolupracovala krátko pred jeho smrťou. Práve ona niekoľko dní po jeho smrti uverejnila aj Kuciakov posledný článok. Článok, ktorý spája taliansky organizovaný zločin s vtedajším slovenským premiérom Robertom Ficom. Krátko na to vypukli po celom Slovensku masívne protesty, po ktorých odstúpil nielen Fico, ale aj policajný prezident.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Do rúk polície sa dostala aj Alena Zsuzsová, niekdajšia milenka slovenského podnikateľa Mariana Kočnera. V roku 2019 bol z objednávky Kuciakovej vraždy obvinený aj Kočner. Po roku a pol Pavle Holcovej neznámy človek ponúkol celý tajný vyšetrovací spis k prípadu.

Podľa režisérových slov je dôležité, aby sa na príbeh Jána a Martiny nezabudlo. Film vznikol v produkcii spoločnosti Final Cut for Real v koprodukcii s OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), spoločnosťami Frame Films a For Got Fat Productions.

Najnovšie články