Foto: Flickr (U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters)

Pasce ničia biodiverzitu a doplácajú na ne nevinné zvieratá.

Pasce, ktoré sa skladajú z obyčajných kovových káblov sú schopné usmrtiť tigra, medveďa či dokonca aj mladého slona. Lovci v juhovýchodnej Ázii nastavujú tieto pasce v miestnych lesoch a zanechávajú tak zvieratá ťažko ranené či dokonca mŕtve. Ako uvádza portál The Guardian, len za posledných šesť rokov, rangeri v Kambodži odstránili 109 217 takýchto pascí.

Vo Vietname je situácia tak zlá, že v niektorých lesoch tu neprežili cicavce väčšie ako veveričky. Toto však nie je len nesmierne kruté, ale zároveň aj veľmi nebezpečné, keďže takéto masové vymieranie veľmi drasticky ohrozuje biodiverzitu a tým pádom aj celý ekosystém. Pascovou krízou boli postihnuté najmä krajiny ako Vietnam a Laos, no problém sa v súčasnosti veľmi radikálne rozširuje aj do Kambodže.

Globálny problém

Barma, Indonézia a Thajsko však tento problém tiež poznajú veľmi dôverne. Pasce sú finančne nenáročná alternatíva lovu a dajú sa vytvoriť a nastaviť veľmi ľahko. Práve preto sa tu nachádzajú v ohromných počtoch. Mŕtve zvieratá potom často zhnijú skôr, ako sa lovci k svojim pasciam vôbec dostavia. Tie, ktoré stihnú nájsť však neputujú na miestne stoly, ale idú do veľkých miest. Veľký problém tiež predstavuje fakt, že pasce sú nastavené pre vysokú zver, no chytajú sa sem úplne všetky zvieratá podobných rozmerov.

Prázdne lesy?

Vo Vietname sa už dokonca rozpráva o prázdnych lesoch. Aj tie najlepšie tímy rangerov sú schopné objaviť iba tretinu pascí, ktoré sú v lesoch nastražené. Reálne číslo, ktoré sa nachádza v Kambodži je teda omnoho závratnejšie, ako niečo vyše 100-tisíc pascí. V tomto prípade pritom bola reč len o jednom národnom parku. Problém sa, ale týka celej juhovýchodnej Ázie.

Do súvislosti však treba dať aj škodu, ktoré pasce páchajú, ak práve nezabíjajú. V Kambodži boli totiž zaznamenané prípady, kedy sa našli slony zo zranenými chobotmi. Tieto jedince boli vo väčšine prípadov extrémne vychudnuté, čo naznačuje, že zranenie im robí ťažkosti s kŕmením. Ak bude aktuálny trend pokračovať, myšlienka prázdnych lesov už nie je len zdvihnutým prstom, ale veľmi reálnym a hrozivým scenárom.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )