Foto: WSDA

V zničenom hniezde sršňov sa nachádzalo veľké množstvo kráľovien, ktoré mohli založiť nové kolónie.

Pred približne tromi týždňami sa v americkom štáte Washington uskutočnila úspešná operácia, počas ktorej bolo zlikvidované hniezdo veľkých ázijských vražiacich sršňov – sršňov mandarínskych (Vespa mandarinia). Tento nepôvodný druh sa dostal do štátu Washington a entomológovia začali biť na poplach. Vraždiace sršne sa nazývajú preto, lebo dokážu za krátky čas zlikvidovať včelie kolónie.

Geniálny odchyt

Sršnie hniezdo sa entomológom podarilo nájsť skutočne originálnym spôsobom, keď na telo odchyteného sršňa pripevnili rádiolokátor. Následne ho stopovali, až našli odumretý strom, v ktorom sa kolónia usídlila.

Odchyt sršňov. Foto: SITA

Potom dômyselným spôsobom strom obalili a pomocou vákua vysali sršne špeciálnym vysávačom. Strom neskôr spílili a previezli do laboratória. Odpílený peň schladili, kvôli jedincom, ktorí mohli prežiť.

Strom bol v laboratóriu pozdĺžne prepílený a odhalil hniezdo ukryté v ňom. Entomológovia tam našli viacero živých sršňov, tie však kvôli chladu neboli schopní pohybu a aktivity.

Prekvapenie vo vnútri

Následná analýza hniezda ale poriadne prekvapila. Vo vnútri našli až 76 dospelých kráľovien, informuje portál Science Alert. Takmer všetky, okrem jednej, boli tzv. panenské kráľovné, čo znamená, že po uplynutí zimy by opustili hniezdo a založili novú kolóniu. Okrem toho entomológovia našli ďalších 108 vyvíjajúcich sa jedincov, o ktorých sa domnievajú, že sú to tiež panenské kráľovné.

Foto: Sheri Hartman/Washington State Dept of Agriculture

Tieto zistenia sú šokujúce. Iba toto jedno hniezdo, po ktorom štátne orgány s entomológmi pátrali niekoľko mesiacov, obsahovalo potenciál na vytvorenie približne 200 nových kolónií, ak by sa proti nemu nezasiahlo.

Keď vidíte také pomerne malé hniezdo, ako je schopné vyprodukovať 200 kráľovien, človeka to núti na chvíľu zastať,uviedol entomológ Erik Spichiger z Washingtonského ministerstva poľnohospodárstva. Celkovo v hniezde objavili 500 sršňov.

Foto: Sheri Hartman/Washington State Dept of Agriculture

Niektoré mohli ujsť

Spichiger varuje, že je, samozrejme, možné, že už existujú aj ďalšie hniezda a že sa niektorým sršňom z tohto hniezda podarilo ujsť. „Nemôžeme si byť istí, že sme ich dostali všetkých,“ uvádza.

Foto: WSDA

Sršne v Amerike

Nie je jasné, ako sa hmyz do Ameriky dostal, pravdepodobne ale pricestoval v rámci medzinárodných zásielok schovaný medzi tovarom. Sršne sú nebezpečené najmä pre včely, ktorých larvami sa živia. Zvyčajne napadnú celý včelí úľ, kde jedincov zabíjajú tak, že im silnými čeľusťami odstrihnú hlavu a následne vykradnú celý úľ. Sršne pochádzajú pôvodom z Japonska, kde každoročne zomiera niekoľko desiatok ľudí na ich uštipnutie.

Napriek úspechu s likvidáciou hniezda, žiadny z entomológov si nemyslí, že majú vyhrané. Bitka sa síce skončila, no vojna ešte len začína. Aj preto entomológovia vyzývajú ľudí, aby si všímali hmyz a keď uvidia podozrivo veľkého sršňa, mali by neodkladne kontaktovať miestne úrady.

Uložiť článok

Najnovšie články